Gazeta Podatkowa nr 63 (1208) z dnia 6.08.2015
Bezpłatna zmiana lekarza rodzinnego
Nie jestem zadowolona z podejścia mojego lekarza rodzinnego do pacjenta. Zapisałam się do przychodni kilka miesięcy temu. Czy mogę bez żadnych konsekwencji zmienić lekarza rodzinnego? Słyszałam, że tego rodzaju zmiana, jeśli następuje zbyt często, wiąże się dla pacjenta z jakimiś kosztami.
Świadczeniobiorca ma prawo wyboru świadczeniodawcy udzielającego świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczeniobiorca, dokonując wyboru świadczeniodawcy, jednocześnie wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Czytelniczka posiada prawidłowe informacje - z jednej strony pacjent ma prawo zmiany lekarza rodzinnego, z drugiej zaś zbyt częste zmiany choć prawnie dopuszczalne wiązać się będą dla pacjenta z kosztami. W obecnym stanie prawnym bezpłatny limit odnosi się do trzech zmian w roku kalendarzowym. Wynika to z art. 28 ust. 1c ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz 581). W przypadku każdej kolejnej zmiany należy ponieść opłatę w wysokości 80 zł.
Nie zawsze jednak kolejna zmiana powyżej wspomnianego limitu będzie skutkować kosztami. Świadczeniobiorca nie ponosi opłaty w przypadku zmiany swojego miejsca zamieszkania lub w przypadku zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego świadczeniodawcę, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czy też pielęgniarkę bądź położną podstawowej opieki zdrowotnej u wybranego świadczeniodawcy, lub z innych przyczyn powstałych po stronie świadczeniodawcy. Należy jedynie pamiętać, że w takim przypadku ciężar udowodnienia, że mamy właśnie do czynienia z okolicznością uzasadniającą bezpłatną zmianę ponad darmowy limit, spoczywać będzie w całości na świadczeniobiorcy. Warto dodać, że powyższy bezpłatny limit liczony jest niezależnie dla lekarza oraz pielęgniarki bądź położnej.
Zmiana lekarza (pielęgniarki, położnej) odbywa się na wniosek zainteresowanego (pacjenta). W tym celu należy wypełnić stosowną deklarację według wzoru określonego przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Można ją uzyskać w każdym oddziale NFZ, na stronie internetowej www.nfz.gov.pl, a także w większości placówek opieki zdrowotnej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|