Gazeta Podatkowa nr 75 (1220) z dnia 17.09.2015
Ustalenie wysokości dochodu dla celów dodatku mieszkaniowego
Zamierzam złożyć wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego. W jaki sposób należy obliczyć wysokość dochodu rodziny? Jakiego rodzaju świadczenia należy uwzględnić - czy dotyczy to również świadczeń z opieki społecznej oraz pomocy materialnej, które otrzymujemy na syna będącego w wieku szkolnym?
Osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy w formie dodatku mieszkaniowego musi spełnić m.in. tzw. kryterium dochodowe. W gospodarstwie wieloosobowym dochód ten nie może być wyższy niż 125% kwoty najniższej emerytury. Chodzi tutaj o średni dochód z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku na jednego członka gospodarstwa domowego. Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmującą lokal albo gospodarstwo prowadzone przez tę osobę wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkiwania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Wynika to z art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966 ze zm.).
Po nowelizacji przepisów, która weszła w życie 31 sierpnia br., do dochodu nie wlicza się:
- świadczeń pomocy materialnej dla uczniów,
- dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
- pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
- dodatku mieszkaniowego,
- zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r., oraz
- świadczenia pieniężnego i pomocy pieniężnej, o których mowa w przepisach ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Warto dodać, że jeśli dochód jest wyższy niż przewidziany limit, ale kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku, dodatek przysługuje, jednak jego wysokość obniża się o kwotę wspomnianej nadwyżki.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|