Gazeta Podatkowa nr 99 (1244) z dnia 10.12.2015
Wykroczenie drogowe a prawo nałożenia mandatu
Kilkanaście tygodni po powrocie z wakacji otrzymałem zawiadomienie o nałożeniu na mnie mandatu karnego. Czy przepisy nie przewidują maksymalnego 30-dniowego terminu na ukaranie sprawcy wykroczenia drogowego zarejestrowanego przy pomocy fotoradaru?
Przepisy dokładnie wskazują, w jakiej sytuacji i w jakim terminie może dojść do nałożenia grzywny w trybie mandatowym w związku z popełnieniem wykroczenia. W myśl przepisów uprawniony funkcjonariusz może ją nałożyć jedynie w sytuacji, gdy:
1) schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,
2) stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu,
3) stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu.
Co istotne, powyższe ukaranie może nastąpić także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Wynika to z art. 97 § 1 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2013 r. poz. 395 ze zm.). Ukaranie może nastąpić w terminie, który jest inny dla każdego z trzech opisanych przypadków. Mianowicie nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu (w sytuacji opisanej w pkt 1), 90 dni (w przypadku opisanym w pkt 2) oraz 180 dni (w sytuacji opisanej w pkt 3).
Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego. W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku tym należy zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać także przyczyny odmowy.
Przekroczenie terminu na ukaranie sprawcy mandatem oznacza tylko tyle, że właściwy organ (np. Policja) nie może mandatu nałożyć, jednak nie oznacza to bezkarności sprawcy. Grzywnę może bowiem nałożyć sąd po przeprowadzeniu stosownego postępowania sądowego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|