Gazeta Podatkowa nr 31 (1281) z dnia 18.04.2016
W jakiej formie można uzyskać zwolnienie z taksy notarialnej?
Chcę podarować siostrze mieszkanie, które wykupiłam przed wieloma laty. Obie żyjemy bardzo skromnie, poza sobą nie mamy bliskiej rodziny. Stawka notariusza za sporządzenie umowy przekracza 1,2 tys. zł. Czy istnieje możliwość zwolnienia siostry z tej opłaty? Jeśli tak, to co powinniśmy zrobić?
Jest to możliwe, choć należy pamiętać, że odbywa się to na zupełnie innych zasadach niż choćby w przypadku zwolnienia od kosztów postępowania sądowego. Przyjmuje się bowiem, że skoro ktoś posiada majątek warty dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych, to powinien również potrafić uzyskać środki na zapłatę wynagrodzenia notariusza, tzw. taksy notarialnej. Zawsze można w pewnym sensie przyjąć, szczególnie przy nabyciu pod tytułem darmym (darowizna), że ktoś uzyskujący spory majątek winien postarać się taki koszt ponieść, nawet jeśli nie ma gotówki. Istnieje możliwość pożyczenia stosownych kwot np. od rodziny czy na rozsądnych warunkach w banku.
Jako swoisty wentyl bezpieczeństwa przewiduje się jednak możliwość zwolnienia ze wspomnianej opłaty, ale co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla tej instytucji, należy się o nie ubiegać nie u notariusza (czyli tam, gdzie umowa będzie podpisywana), ale w sądzie. Co więcej, wniosek trzeba złożyć zanim podpisze się akt notarialny. Strona czynności notarialnej, która nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie od ponoszenia tego wynagrodzenia. Właściwym w sprawie jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania zainteresowanego. Wynika to z art. 6 § 1 Prawa o notariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 164 ze zm.). Co istotne, istnieje możliwość przyznania zwolnienia nie tylko w całości, ale również w części - np. połowie, jeśli sąd uzna, że sytuacja wnioskodawcy zasługuje na uwzględnienie jedynie w pewnym zakresie.
Wniosek o zwolnienie z taksy notarialnej rozpatruje sąd, a nie notariusz.
Wniosek zainteresowanej strony musi być precyzyjnie uzasadniony, ze wskazaniem tych faktów i dowodów, które będą przemawiać za zasadnością żądania (nie bez znaczenia jest załączenie stosownych dokumentów). Jeśli sąd uzna, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej, uwzględnia wniosek i wyznacza notariusza do dokonania żądanej przez stronę czynności notarialnej. Przed złożeniem wniosku do sądu warto spróbować jednak wynegocjować niższą stawkę bezpośrednio z rejentem.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|