Gazeta Podatkowa nr 58 (1308) z dnia 21.07.2016
Wycinka drzew i krzewów w zgodzie z prawem
Skończyłem budowę domu. Pod koniec lata chcę przystąpić do zagospodarowania terenu wokół budynku. Będę musiał wyciąć kilka drzew i krzewów, niemniej w ich miejsce zasadzę wiele nowych roślin. Czy mimo to muszę uzyskać zgodę na wycinkę?
Zasadą jest, że usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego zasadniczo na wniosek posiadacza nieruchomości (za zgodą właściciela tej nieruchomości). Wspomniane zezwolenie wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta), a w przypadku gdy dotyczy ono usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków - wojewódzki konserwator zabytków. Wynika to z art. 83a ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2015 r. poz. 1651 ze zm.). Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu dokonuje wcześniej oględzin w zakresie występowania w ich obrębie gatunków chronionych. Wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu może być uzależnione od określonych przez organ nasadzeń zastępczych lub przesadzenia danego drzewa lub krzewu. Tym samym, odnosząc się do pytania Czytelnika, nasadzenie nowych roślin nie zwalnia z konieczności uzyskania zezwolenia na wycinkę.
Zezwolenia nie trzeba uzyskiwać w sytuacjach określonych w art. 83f ustawy. W szczególności nie ma takiej konieczności w odniesieniu do krzewów, których wiek nie przekracza 10 lat, drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: 25 cm bądź 35 cm (m.in. w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego) czy - co do zasady - drzew lub krzewów owocowych. Istotną zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących kilka lat temu jest to, że zrezygnowano z kryterium wieku co do drzew - poprzednio zgodę na taki zabieg trzeba było uzyskać niemal zawsze, jeśli drzewo było starsze niż 10 lat.
Generalnie posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. Opłaty naliczane są w zezwoleniu na ich usunięcie. Przepisy przewidują jednak wiele zwolnień. Dotyczy to przede wszystkim usunięcia drzew lub krzewów, na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie, czy też drzew lub krzewów, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Osoba, która nie respektuje przepisów ustawy, otrzyma karę. Organ wymierza administracyjną karę pieniężną m.in. za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia, czy też uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa. Ustala się ją zasadniczo w wysokości dwukrotnej opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu. Na wniosek złożony w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja o wymierzeniu kary stała się ostateczna, można rozłożyć karę na raty na okres nie dłuższy niż 5 lat.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|