Gazeta Podatkowa nr 61 (1311) z dnia 1.08.2016
Czy ogródki działkowe mogą korzystać z osobnego zasilania w energię?
Jestem użytkownikiem ogródka działkowego. Korzystam z niego często. Zużywam przy tym sporo energii elektrycznej. Chciałbym wystąpić do energetyki o indywidualne zasilenie mojego ogródka w energię. Czy jest to dopuszczalne?
W świetle aktualnych przepisów wydaje się, że nie będzie to możliwe. Podział gruntu na teren ogólny i działki, a ponadto budowa infrastruktury ogrodowej oraz zagospodarowanie ROD należy do stowarzyszenia ogrodowego. Wynika to z art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40 ze zm.). Stowarzyszenie to, z zastrzeżeniem art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.), jest właścicielem infrastruktury ogrodowej, którą art. 2 pkt 9 ustawy definiuje jako: budynki i budowle, ogrodzenia, aleje i drogi ogrodowe, sieci wodociągowe i energetyczne oraz inne urządzenia znajdujące się na terenie rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek oraz służące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodzinnego ogrodu działkowego, o ile nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Wynika z tego, że budowa i utrzymywanie urządzeń energetycznych należy do stowarzyszenia ogrodowego, a nie poszczególnych działkowców. To stowarzyszenie jest więc uprawnione do decydowania o budowie i rozbudowie tych urządzeń oraz sposobie lub zasadach korzystania z nich. Stowarzyszenie ogrodowe jest ponadto wyłącznie kompetentne do zarządzania terenem ogólnym (przez który przyłącze energetyczne w wielu przypadkach musiałoby przebiegać).
Poszczególni działkowcy są uprawnieni do korzystania z terenu ogólnego oraz infrastruktury ogrodowej zgodnie z ich przeznaczeniem i na zasadach określonych w regulaminie. Powinni oni m.in. utrzymywać działkę w należytym stanie, przestrzegać porządku ogrodowego, korzystać z terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej w sposób nieutrudniający korzystania innym. Stanowią tak art. 31 i 32 ustawy. Wydaje się przy tym, że prowadzenie przyłączy do poszczególnych działek przez teren ogólny nie może być uznane za korzystanie z terenu ogólnego zgodnie z przeznaczeniem.
Działkowcy zobowiązani są także uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na ich działki, przez uiszczanie opłat ogrodowych (art. 33 ustawy). Koszty te obejmują m.in. wydatki na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej oraz opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej. Opłaty za energię elektryczną, co do zasady, powinny być więc zawarte w opłacie ogrodowej, co potwierdza tezę, że przyłączeniu podlega raczej cały ROD, a nie poszczególne ogródki.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|