Gazeta Podatkowa nr 15 (1369) z dnia 20.02.2017
Zgoda na leczenie małoletniego pacjenta
Mam niepełnoletniego syna, który chce poddać się ryzykownej terapii w związku ze swoją przewlekłą chorobą. Razem z mężem uważamy, że nie jest to dobre rozwiązanie i można skorzystać z innej kuracji (a zabieg, który proponuje syn, potraktować jako ostateczność). Syn jednak powiedział, że może już sam decydować o swoim zdrowiu. Czy rzeczywiście małoletnie dzieci mogą podejmować takie decyzje?
Wszystko zależy od wieku dziecka. Kwestia przekazywania informacji o stanie zdrowia pacjenta czy wyrażania zgody na określony sposób leczenia to jedne z podstawowych praw każdego pacjenta, w tym również małoletniego. Zasadniczo to rodzice dziecka (opiekunowie prawni) podejmują decyzję w sprawie leczenia małoletniego. Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, lub jego ustawowy przedstawiciel mają prawo do uzyskania od lekarza przystępnej informacji m.in. o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych i leczniczych, wynikach leczenia oraz rokowaniu. Na podstawie tych informacji pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza. Stanowi o tym art. 17 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r. poz. 186 ze zm.).
Przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody, ma prawo do wyrażenia wspomnianej zgody. W przypadku braku przedstawiciela ustawowego prawo to, w odniesieniu do badania, może wykonać opiekun faktyczny. Pacjent małoletni, który ukończył 16 lat, ma natomiast prawo do wyrażenia sprzeciwu co do udzielenia świadczenia zdrowotnego, pomimo zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego. W takim przypadku wymagane jest zezwolenie sądu opiekuńczego.
Zgoda oraz sprzeciw mogą być wyrażone ustnie albo poprzez takie zachowanie osób wymienionych w tych przepisach, które w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje na wolę poddania się proponowanym przez lekarza czynnościom albo brak takiej woli. W przypadku zabiegu operacyjnego albo zastosowania metody leczenia lub diagnostyki stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta zgodę wyraża się w formie pisemnej (po uzyskaniu informacji o tym, na czym polegać będzie ten zabieg i jakim ryzykiem jest obarczony). Również w tej sytuacji pacjent, który ukończył 16. rok życia, ma prawo zgłoszenia sprzeciwu, jeśli rodzice wyrazili zgodę na tego rodzaju operację (i w tym przypadku potrzeba wówczas zezwolenia sądu).
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|