Gazeta Podatkowa nr 59 (891) z dnia 23.07.2012
Zasadzonego drzewa nie można dowolnie wyciąć
Chcę wybudować obok domu niewielką altanę, jednak muszę wyciąć w tym celu dwa drzewa, które zasadziłem wiele lat temu. Czy z uwagi na ten fakt mogę dokonać wycinki bez załatwiania jakichkolwiek formalności?
NIE. Sama jedynie okoliczność, że posiadacz nieruchomości sadził drzewo przed wieloma laty nie upoważnia go do wycięcia rośliny bez konieczności uregulowania kwestii formalnych. W pytaniu nie ma jednak mowy o tym, kiedy drzewo było posadzone. Nie każda bowiem wycinka drzewa związana jest z uzyskaniem stosownego pozwolenia. Przepisy wprowadzają taką właśnie regułę, przewidując jednocześnie bardzo wiele wyjątków. Regulacji o obowiązku uzyskania zezwolenia nie stosuje się m.in. do drzew (krzewów) owocowych czy też drzew (krzewów), których wiek nie przekracza 10 lat. Wynika to z art. 83 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. nr 151, poz. 1220 ze zm.).
Jeśli więc nie mamy do czynienia z drzewem owocowym, a wiek rośliny wynosi co najmniej 10 lat, wówczas (o ile nie zachodzą inne wyjątki) przed dokonaniem wycinki należy złożyć wniosek o pozwolenie. Pozwolenie wydaje w formie decyzji administracyjnej wójt (burmistrz, prezydent miasta). Przed wydaniem stosownej decyzji organ dokonuje oględzin miejsca w zakresie występowania w obrębie zadrzewień gatunków chronionych. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
Jeśli wycinka dokonywana jest na potrzeby osobiste, czyli niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. w związku z budową domu czy altany), za wydanie pozwolenia nie pobiera się jakiejkolwiek opłaty. Choć uzyskanie zezwolenia jest w wielu przypadkach zwolnione praktycznie od opłat, to dokonanie wycinki drzewa bez zezwolenia grozi bardzo surowymi karami (nakładanymi także wtedy, gdy za pozwolenie opłaty nie trzeba było uiszczać). Taka kara wynosi aż trzykrotność stawki podstawowej, określonej w przepisach (pobieranych za wycinkę drzewa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą).
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|