Gazeta Podatkowa nr 81 (913) z dnia 8.10.2012
Co decyduje o liczbie głosów we wspólnocie mieszkaniowej?
Kupiłem niedawno mieszkanie i dowiedziałem się o dziwnym sposobie liczenia głosów w tej wspólnocie mieszkaniowej. W wielu sprawach decyduje nie powierzchnia mieszkania, ale wyłącznie ilość lokali, które właściciel posiada. W mojej poprzedniej wspólnocie zawsze decydowała powierzchnia mieszkania. Czy taka regulacja jest zgodna z prawem?
TAK. W pewnym zakresie może dojść do zmiany sposobu liczenia głosów we wspólnocie mieszkaniowej. Uchwały zapadają większością głosów.
Regułą jest to co obowiązywało w poprzedniej wspólnocie Czytelnika - że liczona jest ona według wielkości udziałów. Wynika to z art. 23 ust. 2 ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.). Niemniej jednak w umowie lub w uchwale podjętej w tym normalnym trybie można postanowić, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos. Innymi słowy, że nie obowiązuje kryterium powierzchni mieszkania. Natomiast gdy suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela (bądź gdy oba te warunki spełnione są łącznie), głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, można wprowadzić na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
Zasada "jeden właściciel, jeden głos" może wzbudzać pewne wątpliwości interpretacyjne. Zasadniczo można przyjąć dwa stanowiska. W myśl pierwszego, termin "na każdego właściciela przypada jeden głos" należy rozumieć w ten sposób, że jeśli właściciel ma np. dwa lokale, to przypadają mu dwa głosy, jeśli trzy lokale, to trzy głosy itd. Natomiast wedle drugiego stanowiska uznaje się, że przepis należy rozumieć ściśle, czyli że jeden właściciel może mieć zawsze tylko jeden głos, niezależnie od ilości lokali, których jest właścicielem. Za przyjęciem właśnie tego drugiego sposobu interpretacji przepisu opowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. akt II CSK 47/06. SN stwierdził, że przewidziany w art. 23 ust. 2a powołanej ustawy sposób głosowania według zasady, iż na każdego właściciela przypada jeden głos oznacza, że większość głosów obliczana jest według liczby właścicieli, którzy oddali głos za uchwałą niezależnie od tego, ile lokali w nieruchomości (wyodrębnionych czy nie) stanowi ich własność.
Należy dodać, że wspomniany wyjątkowy sposób liczenia głosów może obowiązywać tylko w konkretnej, wskazanej sprawie. Nie można zastąpić nim domyślnego (podstawowego) sposobu liczenia głosów.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|