Gazeta Podatkowa nr 99 (931) z dnia 10.12.2012
Sądowa wykładnia wyroku
Otrzymałem orzeczenie sądu, które ma stanowić podstawę wpisu do księgi wieczystej. Sąd uważa jednak, że w wyroku znalazła się nieścisłość. Dowiedziałem się, że taką nieścisłość można usunąć w drodze wykładni wyroku. Na czym to polega i jak taką wykładnię uzyskać?
Niejednokrotnie zdarza się, że w treści orzeczenia sądowego, zwłaszcza gdy przychodzi do jego wykonania, znajdują się niejasności, nieprecyzyjne sformułowania. W takim przypadku można zwrócić się do sądu z wnioskiem o dokonanie wykładni. Uznaje się bowiem, że strona nie powinna ponosić negatywnych konsekwencji wynikających z niejasności wydanego przez sąd orzeczenia. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju wniosek o wykładnię wyroku nie może zmierzać do wyjaśnienia zawartych w uzasadnieniu orzeczenia wyrażeń prawniczych i znaczenia słów, ani do polemiki ze stanowiskiem sądu orzekającego w sprawie i wskazaniami co do dalszego postępowania (tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 8 stycznia 1998 r., sygn. akt III AO 25/97). Sąd, który wydał wyrok, rozstrzyga postanowieniem wątpliwości co do jego treści. Stanowi o tym art. 352 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 43, poz. 296 ze zm.). Postanowienie w tym przedmiocie sąd może wydać na posiedzeniu niejawnym.
Co ważne, wniosek o wydanie powyższego postanowienia można złożyć w każdym czasie, nie ma w tym zakresie żadnego ograniczenia, tak jak chociażby w przypadku składania środków odwoławczych (zażalenia, apelacji). Wykładni dokonuje sąd, który wydał wyrok, jednak nie chodzi tutaj o zachowanie tego samego składu osobowego. Może ona dotyczyć treści sentencji wyroku oraz jego uzasadnienia, zwłaszcza, jeżeli wykładnia uzasadnienia ma służyć ustaleniu granic powagi rzeczy osądzonej. To z kolei ma zasadnicze znaczenie dla przyjęcia, czy dany wyrok rozstrzyga sprawę definitywnie, czy też możliwe lub konieczne jest wystąpienie do sądu z określonymi żądaniami, gdyż nie są one jeszcze prawomocnie rozstrzygnięte.
Wniosek o dokonanie wykładni nie podlega opłacie sądowej.
Na postanowienie sądu, którego przedmiotem jest wykładnia lub odmowa jej dokonania, przysługuje zażalenie. Można je wnieść w terminie 7 dni od jego doręczenia. Po wydaniu postanowienia wnioskodawca będzie musiał poczekać na jego uprawomocnienie się, a następnie wystąpić do sądu o wydanie odpisu postanowienia zaopatrzonego w klauzulę prawomocności. Tylko takie postanowienie, w oryginale, razem z wyrokiem będą stanowić podstawę ewentualnych wpisów w księdze wieczystej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|