Gazeta Podatkowa nr 11 (948) z dnia 7.02.2013
Okres próbny dla kierującego pojazdem dopiero w 2016 r.
Wiosną planuję zdawać na prawo jazdy. Dowiedziałam się, że następuje zmiana przepisów i na młodych kierowców będą nałożone jakieś nowe obowiązki i ograniczenia. Kiedy wejdzie w życie nowa regulacja?
Na początku roku, tj. w dniu 19 stycznia 2013 r., zaczęła obowiązywać nowelizacja przepisów regulujących prawa i obowiązki kierowców. Wejście w życie części rozwiązań w ostatniej chwili przesunięto jednak na 4 stycznia 2016 r. Dotyczy to m.in. wprowadzenia instytucji okresu próbnego dla posiadających prawo jazdy kat. B i związanych z tym ograniczeń. Warto już teraz przyjrzeć się zmianom, które nieuchronnie czekają kierowców.
Zgodnie z definicją zamieszczoną w ustawie, okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument. Wynika to z art. 91 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.). Przepisy nakładają na takiego kierowcę wiele ograniczeń.
Przede wszystkim, między 4. a 8. miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, ma obowiązek odbyć kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Ponadto może kierować wyłącznie pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego (przez pierwsze 8 miesięcy wskazanego okresu). Następnie musi przedstawić staroście zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i kursu, przed upływem 8. miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy. Wysokość opłaty za kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego zostanie określona we właściwym rozporządzeniu.
Kierowcy w okresie próbnym, przed upływem 8. miesiąca, zabraniać się będzie przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie będzie on też mógł podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.
Warto pamiętać, że starosta będzie mógł wydać decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatami karnymi lub prawomocnymi wyrokami sądów. Co więcej, starosta zobowiązany będzie do skierowania kierowcy na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jeżeli w okresie próbnym popełnił co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|