Gazeta Podatkowa nr 53 (990) z dnia 4.07.2013
Jak bezpiecznie przejeżdżać przez przejazd kolejowy?
Otrzymałam upomnienie od policji z uwagi na nieprawidłowe prowadzenie pojazdu przed przejazdem kolejowym. Przed przejazdem nie było znaku STOP. Policja uważała, że nie powinnam była wyprzedzać innego samochodu i powinnam była zachować szczególną ostrożność na przejeździe. Co mówią na ten temat przepisy?
Zachowanie szczególnej ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowych jest niezmiernie istotne. Kierowcy pojazdów drogowych muszą zdać sobie sprawę z tego, że w starciu z pociągiem nie mają żadnych szans. Jak wynika z badań blisko 98% wszystkich wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych spowodowana jest nieostrożnością kierowców. Trzeba być zatem świadomym tego, jakie obowiązują w tym zakresie przepisy oraz zawsze - niezależnie od przepisów - kierować się również zdrowym rozsądkiem i dbać o bezpieczeństwo. Zwłaszcza w czasie wakacji i wzmożonego ruchu na drogach warto apelować o szczególną ostrożność i przyjęcie zasady, że przed każdym przejazdem kolejowo-drogowym należy się zatrzymać.
Przepisy stanowią, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Wynika to z art. 28 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Przed wjechaniem na tory musi upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona. Kierujący ma obowiązek prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd. Gdyby zdarzyło się, że pojazd na przejeździe kolejowym zepsuje się, należy niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.
Zabrania się kierującemu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone, jak również wjeżdżania na przejazd, jeżeli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Ponadto nie wolno wyprzedzać pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim (czego dopuściła się Czytelniczka), a także omijać pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.
Najczęściej do tragedii dochodzi głównie z powodu zbyt wielkiej prędkości przy pokonywaniu przejazdu oraz braku właściwej reakcji na znak drogowy STOP.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|