Gazeta Podatkowa nr 89 (1026) z dnia 7.11.2013
Podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego
W czasie kontroli drogowej pouczono mnie, że z uwagi na stopień zniszczenia mój dowód rejestracyjny mógłby zostać zatrzymany. Polecono mi go natychmiast wymienić. Czy jeśli pojazd ma wszystkie badania, nie ma uszkodzeń, to takie zatrzymanie jest dopuszczalne? Kiedy kierowca może utracić dowód rejestracyjny?
W określonych przypadkach policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, choć niektóre kryteria mają charakter ocenny. Przepisy dokładnie wskazują, kiedy policja nie tylko może, ale wręcz musi wykonać taką czynność. W większości przypadków zabranie dowodu rejestracyjnego oznacza brak możliwości dalszej jazdy. Jedna z przyczyn dotyczy przypadku opisanego w pytaniu.
Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny w razie stwierdzenia jego zniszczenia w stopniu powodującym nieczytelność dokumentu. Stanowi o tym art. 132 ust. 1 pkt 3 Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.). Niewątpliwie, na co wskazano wcześniej, do pewnego stopnia jest kwestią ocenną czy informacje są już nieczytelne, czy jeszcze można uznać je za czytelne. Niemniej każdy kierowca powinien sprawdzać co jakiś czas, czy nie doszło do tego rodzaju uszkodzeń dokumentu. Dowód rejestracyjny można uznać za "czytelny", jeśli wszystkie informacje znajdujące się w nim można w zwykły sposób odczytać. Taki jest bowiem sens istnienia tego dokumentu, by podczas kontroli drogowej czy innego zdarzenia (np. kolizji) można było odczytać wszystkie wymagane informacje o pojeździe i jego właścicielu.
Policja zatrzymuje dowód rejestracyjny także w przypadku:
- stwierdzenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu czy narusza wymagania ochrony środowiska,
- gdy nie został poddany obowiązkowym badaniom technicznym,
- uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego czy uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Natomiast drugą kwestią jest to, czy kierowca ma prawo jechać pojazdem po zatrzymaniu dowodu. Zależy to od przyczyny zatrzymania. W razie zatrzymania dowodu rejestracyjnego policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając warunki tego używania w pokwitowaniu. Natomiast nie można zezwolić na używanie, gdy np. pojazd zagraża bezpieczeństwu. Zatrzymany dokument - w większości przypadków - odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie do starostwa. Wszystkie powyższe uwagi mają zastosowanie również wobec pozwolenia czasowego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|