Gazeta Podatkowa nr 100 (1037) z dnia 16.12.2013
O czym pamiętać wypoczywając w górach?
Zamierzam wyjechać z rodziną na wypoczynek w polskie góry. Podobno obowiązują przepisy, które regulują obowiązki turystów górskich, zwłaszcza jeśli chodzi o wypoczynek na stokach. O czym w szczególności należy pamiętać?
Regulacja prawna dotycząca kwestii wskazanej w pytaniu obowiązuje już od dwóch lat. Jej celem jest określenie zasad bezpiecznej turystyki górskiej, z dużym naciskiem na wypoczynek na stokach.
Przede wszystkim zobowiązuje się osoby przebywające w górach do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. Wymaga się również bezzwłocznego informowania ratowników górskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo ludzi. W okresie zimowym w odniesieniu do narciarzy i snowboardzistów wprowadza się zakaz uprawiania narciarstwa (snowboardingu) na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zarządzający takim terenem (obiektem) lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Przepis ten nie upoważnia zarządcy do przeprowadzania badań alkomatem, ale pozwala mu kierować się własną oceną i jeśli zachowanie turysty wskazuje na to, że ten jest pod wpływem alkoholu, może podjąć stosowne działania. Stanowi o tym art. 30 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. z 2011 r. nr 208, poz. 1241 ze zm.).
Trzeba również dodać, że osoby małoletnie, które nie ukończyły 16. roku życia, podczas uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim są zobowiązane do używania w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego (a więc nie jakiegokolwiek kasku, np. rowerowego). Warto jednak, aby w taki kask zaopatrzył się każdy, zwłaszcza gdy korzysta z popularnego i zatłoczonego stoku. Osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób. W szczególności obowiązane są do zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania, stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego zorganizowanym terenem narciarskim, zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu czy używania sprawnego technicznie sprzętu.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|