Gazeta Podatkowa nr 12 (1053) z dnia 10.02.2014
Obowiązki kierowcy w strefie ruchu
Zostałem zatrzymany na parkingu przy markecie przez policję. Funkcjonariusz upomniał mnie, że nie zatrzymałem się na znaku STOP oraz nie włączyłem kierunkowskazu podczas skrętu. Czy policja ma prawo kontrolować ruch i karać mandatami na prywatnych parkingach np. marketów?
Pod pewnymi warunkami jest to możliwe. Zasadniczo przepisy dotyczące ruchu drogowego obowiązują na drogach publicznych oraz w tzw. strefach zamieszkania (które tworzy się - oznaczając je specjalnym znakiem - na terenach o dużej i zwartej zabudowie mieszkalnej, np. osiedlach mieszkaniowych). Od niedawna jednak przepisy drogowe mogą obowiązywać w tzw. strefach ruchu. Zgodnie z definicją ustawową przez strefę ruchu należy rozumieć obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Stanowi o tym art. 1 ust. 1 oraz 2 pkt 16a Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.).
Kluczowym dla obowiązywania przepisów drogowych na tego rodzaju obszarze jest jego odpowiednie oznaczenie oraz umieszczenie przez właściciela (zarządcę) terenu (i na jego koszt) stosownego oznakowania drogowego (np. oznaczenie drogi z pierwszeństwem przejazdu, umieszczenie znaku STOP czy zakazu wjazdu). Jeśli te warunki zostaną spełnione, na takim obszarze będą obowiązywały przepisy Prawa o ruchu drogowym ze wszystkimi związanymi z tym konsekwencjami. Oznacza to możliwość nie tylko karania mandatem za wykroczenia drogowe popełnione na terenie strefy ruchu, ale także możliwość obciążenia konta kierującego punktami karnymi.
Na terenie strefy ruchu obowiązują te same zasady ruchu jak na drogach publicznych. Przykładowo, obecnie za blokowanie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych (np. na parkingu sklepowym) kierujący otrzyma mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych.
Wspomniane przepisy nie tylko dyscyplinują kierowców i wymuszają porządek (np. pozostawienia miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych dla pojazdów ze specjalną kartą parkingową). Przepisy te są pomocne również w inny sposób. Warto zwrócić uwagę, że przed wprowadzeniem instytucji "strefy ruchu", gdy np. na parkingu centrum handlowego dochodziło do stłuczek, często nie do końca wiadomo było, który kierujący zawinił. Teraz sprawa jest znacznie łatwiejsza - zasady ruchu w strefie ruchu są zgodne z przepisami Prawa o ruchu drogowym (i bezpośrednio z nich wynikają). Dlatego będzie można ustalić, który kierowca jest winny kolizji, np. w związku ze stłuczką na przecinających się drogach parkingu.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|