Gazeta Podatkowa nr 22 (1063) z dnia 17.03.2014
Administracyjny tryb zmiany imienia
Moje drugie imię jest bardzo staroświeckie. Chciałbym, żeby zostało formalnie wykreślone. Krępuję się, gdy muszę go używać, a widnieje praktycznie na każdym dokumencie, umowie itd. Czy mogę żądać wykreślenia tego imienia? Czy mogę zostać z jednym, pierwszym imieniem, czy muszę wybrać jakieś nowe imię w miejsce tego, które chcę zmienić?
Można formalnie doprowadzić do zmiany imienia (nazwiska). Imię i nazwisko identyfikują osobę fizyczną, dlatego przepisy starają się ograniczyć możliwość dokonywania zmian w tym zakresie jedynie do przypadków uzasadnionych ważnymi względami. Zgodnie z przepisem zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka, na imię lub nazwisko używane czy na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione. Stanowi o tym art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2008 r. nr 220, poz. 1414 ze zm.).
Z opisu sprawy wynika, że w grę wchodzi pierwsza z wymienionych przesłanek. Imiona nadawane są przez rodziców, nie ma się wpływu na tę sprawę, dlatego niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że ktoś czuje się źle ze swoim imieniem, do tego stopnia, że odczuwa np. wstyd. Warto zwrócić uwagę na to, że wskazany katalog przyczyn nie ma charakteru zamkniętego. Ustawa używa bowiem pojęcia "w szczególności". Niemniej jednak należy pamiętać, że zawsze powinny to być przesłanki obiektywne. Same tylko subiektywne odczucia zainteresowanego nie wystarczą do dokonania przedmiotowej zmiany. Należy więc sprawdzić czy przeciętny obywatel znajdujący się w tych samych okolicznościach również czułby się z danym imieniem źle (np. czułby się ośmieszony).
Jeśli ktoś posiada dwa imiona, zmiana imienia może polegać np. na zastąpieniu drugiego imienia innym bądź po prostu na wykreśleniu jednego z nich (np. zmiana z imienia Tomasz Maria na Tomasz Zygmunt bądź na Tomasz).
Zmiana imienia (nazwiska) następuje na pisemny wniosek. Wnioskodawca składa stosowny dokument osobiście do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce swojego stałego pobytu albo do jego zastępcy. Zmiana imienia (nazwiska) jest dokonywana w formie decyzji administracyjnej. Składając wniosek należy pamiętać o zabraniu ze sobą przede wszystkim dowodu osobistego oraz odpisu zupełnego aktu urodzenia, a także aktu małżeństwa, jeśli wnioskodawca jest w związku małżeńskim. Aktów stanu cywilnego nie trzeba załączać, wtedy gdy zostały one sporządzone w urzędzie stanu cywilnego, w którym osoba ubiega się o zmianę nazwiska. Od decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do właściwego wojewody w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem kierownika USC, który wydał decyzję.
Warto dodać, że po zmianie nazwiska, nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|