Gazeta Podatkowa nr 32 (1073) z dnia 22.04.2014
Korzystanie przez rowerzystę z dróg publicznych
Rozpoczyna się sezon rowerowy i coraz częściej słychać o różnego rodzaju policyjnych akcjach określanych zbiorczo "Rowerzysta" bądź których celem jest większa kontrola rowerzystów w zakresie przestrzegania przepisów ruchu drogowego. O jakich regulacjach kierujący rowerem powinien w szczególności pamiętać?
Z punktu widzenia rowerzysty najważniejsze jest, aby dbać o własne bezpieczeństwo oraz osób poruszających się pieszo. To właśnie rowerzyści i piesi ponoszą najwięcej obrażeń w związku z lekceważeniem przepisów przez kierujących rowerem.
Rowerzysta powinien poruszać się po drodze dla rowerów (tzw. ścieżce rowerowej) bądź po drodze przeznaczonej dla ruchu pieszych i rowerzystów, albo korzystać z pasa ruchu dla rowerów. Korzystanie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów wchodzi w grę wtedy, gdy są one wyznaczone dla kierunku, w którym jadący się porusza lub zamierza skręcić. Chodnik, a więc pas drogi wydzielonej dla ruchu pieszych, nie jest zasadniczo przeznaczony dla rowerzystów. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych wchodzi w grę m.in., gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) bądź gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych w sytuacji, gdy jest to dozwolone, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Oznacza to, że musi jechać wolniej niż w normalnej sytuacji.
Jeśli nie ma dróg przeznaczonych dla rowerów czy innych specjalnie wydzielonych pasów, wówczas kierujący rowerem jest zobowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Jazda po jezdni możliwa jest zasadniczo po jej prawej stronie. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych tylko wtedy, gdy opiekuje się osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku (np. prowadzi prosto i w lewo).
Kluczowa dla bezpieczeństwa rowerzysty i innych uczestników ruchu drogowego jest jego widoczność. Rower warto zawsze wyposażyć w oświetlenie stałe oraz odblaskowe, niezależnie od minimum, które stawiają przepisy. Podobnie jak w odniesieniu do pieszych obowiązuje tu zasada, że im bardziej jesteśmy widoczni, tym bardziej jesteśmy bezpieczni.
Rowerzysta powinien pamiętać również o tym, że:
- może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony,
- zabrania się mu jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
- dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|