Gazeta Podatkowa nr 59 (1100) z dnia 24.07.2014
Historię pojazdu można sprawdzić przez internet
Planuję zakup samochodu. Mam już kilka ofert, jednak chciałbym mieć pewność, że auto, które wybiorę, jest poprawnie zarejestrowane, ma aktualne OC itd. Jak najszybciej mogę uzyskać te informacje?
Obecnie można to zrobić przez internet, bez wychodzenia z domu. Wszystko dzięki usłudze realizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, która została uruchomiona pod adresem: https://historiapojazdu.gov.pl.
Serwis jest pomocny dla wszystkich kupujących używany pojazd, np. samochód czy motocykl. Serwis nie zawiera wszystkich danych, które kupujący powinien zweryfikować przed podpisaniem umowy kupna. Niemniej jednak są to informacje podstawowe, kluczowe, dzięki którym można szybko i wygodnie skonfrontować je z tymi, które dostarcza sprzedawca. W systemie zawarte są dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Internetowa usługa "Historia Pojazdu" wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Dotyczy to w szczególności:
- danych technicznych (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa),
- liczby właścicieli,
- informacji o ważnym ubezpieczeniu OC,
- terminów obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informacji czy posiada aktualne badanie,
- odczytu licznika zarejestrowanego podczas badań technicznych, z jednym dużym ograniczeniem - informacje o odczycie licznika gromadzi się począwszy od 2014 roku,
- informacji czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
W celu otrzymania dostępu do powyższych informacji użytkownik musi wpisać trzy dane: numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji pojazdu oraz numer VIN (to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta). Dane można pozyskać z dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Można je otrzymać wcześniej od właściciela lub sprzedawcy. Gdyby sprzedawca takich danych nie chciał podać, już sama ta okoliczność powinna wzbudzić u kupującego wątpliwość.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|