Gazeta Podatkowa nr 86 (1127) z dnia 27.10.2014
Środki przymusu stosowane przez straż gminną
Zostałam zatrzymana przez straż gminną i wylegitymowana z uwagi na rzekome niszczenie zieleni (wypoczywałam z córką na trawniku). Czy straż gminna może stosować takie środki jak legitymowanie obywateli czy inne metody, które jak sądziłam są zarezerwowane dla policji (przeszukania czy inne fizyczne działania)?
Kompetencje straży gminnej (miejskiej) są szczegółowo określone w przepisach. Strażnicy mają w wielu sytuacjach prawo stosowania - z zachowaniem wszelkich wymogów - tzw. środków przymusu bezpośredniego. Podstawowym obowiązkiem straży jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony porządku publicznego wynikających z ustaw i aktów prawa miejscowego.
Przede wszystkim strażnik gminny ma prawo udzielania pouczeń, zwracania uwagi, ostrzegania lub stosowania innych środków oddziaływania wychowawczego. Ponadto jest uprawniony do legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości, a także ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego. Równie ważne kompetencje ma w zakresie prawa nakładania grzywien w trybie mandatu karnego w sprawach m.in. kontroli ruchu drogowego czy dotyczących innych wykroczeń.
Stosowanie środków przymusu bezpośredniego to ostateczność. Takimi środkami są m.in. siła fizyczna (w postaci chwytów obezwładniających), kajdanki, pałki obronne wielofunkcyjne czy nawet elektryczne paralizatory i ręczne miotacze gazu. Oczywiście nie w każdym przypadku niewykonania poleceń środki takie mogą być zastosowane. Strażnik może sięgnąć po środki odpowiadające potrzebom wynikającym z istniejącej sytuacji i niezbędne do osiągnięcia podporządkowania się wydanym poleceniom. Zawsze zanim do tego dojdzie ma obowiązek wcześniej wezwać do zachowania się zgodnego z prawem i uprzedzić o możliwości użycia określonego środka.
Warto również pamiętać, że przepisy przewidują różnego rodzaju ograniczenia przy stosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Przykładowo, wobec kobiet o widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat, osób w podeszłym wieku oraz o widocznej niepełnosprawności można stosować tylko siłę fizyczną w postaci chwytów obezwładniających. Stanowi o tym art. 9 ust. 1 ustawy o środkach przymusu bezpośredniego (Dz. U. z 2013 r. poz. 628 ze zm.). W każdej sytuacji straż w toku wykonywania czynności ma obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|