Gazeta Podatkowa nr 88 (1129) z dnia 3.11.2014
Posiadacz, a nie właściciel odpowiada za zwierzę
Jestem właścicielką psa rasy owczarek niemiecki. We wszystkich dokumentach jestem wpisana jako właściciel czworonoga. Niemniej jednak od kilku lat pies przebywa na posesji rodziców. Rodzice opiekują się nim, karmią go. Pies jest puszczany luzem na noc celem ochrony posesji. Czy w razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia i wyrządzenia szkody przez zwierzę to ja będę zobowiązana do naprawienia szkody?
NIE. Do ponoszenia odpowiedzialności za zwierzę nie trzeba być jego właścicielem. Przepisy określające przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej wyraźnie wskazują, że do naprawienia szkody wyrządzonej przez zwierzę zobowiązany jest ten, kto zwierzę chowa lub się nim posługuje. Wynika to z art. 431 § 1 Kodeksu cywilnego. W przepisie nie ma zatem nic mowy o prawie własności. Odpowiedzialność ciąży niezależnie od tego, czy zwierzę znajdowało się pod nadzorem tej osoby, czy się zabłąkało bądź uciekło. Odpowiedzialność nie wystąpi tylko wtedy, gdy osoba ta nie ponosi winy. Okoliczność przebywania psa na posesji rodziców, karmienia psa na co dzień przesądza o tym, że to oni chowają to zwierzę (bądź że czynią to w czyimś imieniu, np. swojego dziecka). Zapewniają mu schronienie, karmią go, dają wodę czy nawet posługują się nim do ochrony posesji. Dla odpowiedzialności odszkodowawczej istotne będzie również to, czy posiadaczowi czworonoga była zwracana uwaga przed powstaniem szkody, np. na nieszczelności w ogrodzeniu posesji i ryzyko ucieczki psa bądź inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie bądź rozmiar szkody.
Warto jednak dodać, że w drodze wyjątku przewiduje się, iż nawet gdyby osoba, która zwierzę chowa lub się nim posługuje, nie była odpowiedzialna za szkodę w myśl wcześniejszych wyjaśnień, to poszkodowany może od niej żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody. Będzie tak, jeżeli z okoliczności, a zwłaszcza z porównania stanu majątkowego poszkodowanego i tej osoby, wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.
Osoba chowająca zwierzę może również ponieść odpowiedzialność za wykroczenie. Zgodnie z przepisami, kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
www.PrawnikRodzinny.pl - Inne zagadnienia:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|