Gazeta Podatkowa nr 62 (1207) z dnia 3.08.2015
Budowa ogrodzenia po zmianie Prawa budowlanego
Zamierzam ogrodzić swoją działkę. Płot nie będzie wysoki, choć z jednej strony (od ulicy) chcę postawić wyższy mur, by odgrodzić się od pobliskich obiektów usługowych. Czy po zmianie przepisów w Prawie budowlanym trzeba na tego rodzaju inwestycję uzyskiwać pozwolenie na budowę, czy można od razu przystąpić do prac?
Wszystko zależy od parametrów inwestycji. Nie zmieniła się generalna zasada, w myśl której roboty budowlane można wykonać dopiero po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Katalog wyjątków od tej reguły zawiera w szczególności art. 29 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Jeden z nich dotyczy budowy ogrodzenia (art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy).
Brak konieczności uzyskiwania pozwolenia nie oznacza, że w każdym przypadku inwestor będzie mógł przystąpić do prac od razu, bez załatwiania innych formalności budowlanych. Obok instytucji pozwolenia na budowę funkcjonuje również tzw. zgłoszenie zamiaru budowy. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, o prawie inwestora do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
W myśl aktualnie obowiązujących przepisów, zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Przed zmianą prawa, która weszła w życie 28 czerwca br., obowiązek zgłoszenia miał szerszy zakres. Dotyczył nie tylko ogrodzeń o wysokości przekraczającej 2,20 m, ale także ogrodzeń budowanych od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych. Przez miejsce publiczne rozumiano nie tylko drogi publiczne, ale także inne obszary, jeśli miały charakter ogólnodostępny. Celem przepisu było zatem nadzorowanie ze strony organów budowlanych prawidłowości grodzenia działek w miejscach dostępnych dla większej ilości osób. Po zmianach, grodząc posesję także od strony np. drogi publicznej, o ile nie przekracza się wspomnianej wysokości, nie ma konieczności uzyskiwania żadnych formalności budowlanych - ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia zamiaru wykonania prac budowlanych.
Zmiana przepisów stanowi ułatwienie dla inwestorów, ale może też doprowadzić do zwiększenia się ilości ogrodzeń w miejscach, w których stać nie powinny, albo o charakterystyce niezgodnej z prawem (np. niespełniającej wymogu ażurowości określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego). Podkreślenia bowiem wymaga to, iż nawet gdy inwestor nie musi załatwiać żadnych formalności budowlanych, nadal jest związany szeregiem innych regulacji prawnych i nie może budować całkowicie wedle własnego uznania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|