Gazeta Podatkowa nr 71 (1216) z dnia 3.09.2015
Remont budynku znajdującego się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków
Firma zastanawia się nad zakupem budynku, który znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Czy w przypadku takiego budynku na wszelkie prace remontowe będziemy musieli uzyskiwać pozwolenia na budowę?
TAK. Z dniem 28 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która wprowadziła pewne ułatwienia w procesie budowlanym. Przed wejściem w życie omawianych zmian art. 29 ust. 2 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.) stanowił, że pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Z orzeczeń sądów administracyjnych wydawanych na gruncie tych przepisów wynikało, że aby organy architektoniczno-budowlane (starosta, prezydent miasta na prawach powiatu, czasem wojewoda) mogły wymagać od inwestora uzyskania pozwolenia na remont budynku, budynek ten musiał być indywidualnie wpisany do rejestru zabytków decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wpisanie do rejestru zabytków układu urbanistycznego, ruralistycznego lub historycznego nie oznaczało, że wszystkie budynki na tym terenie są zabytkami. Remont obiektów budowlanych niewpisanych do rejestru zabytków, w tym także znajdujących się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, wymagał jedynie dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 października 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 624/14).
Jak wynika z art. 7 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2014 r. poz. 1446 ze zm.) formą ochrony zabytków jest wpis do rejestru zabytków. Do tego rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Art. 9 ust. 3 ustawy przewiduje możliwość wpisu do rejestru historycznego układu urbanistycznego, ruralistycznego lub historycznego zespołu budowlanego, który to wpis nie wyłącza możliwości wydania decyzji o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych wchodzących w skład tych układów lub zespołu.
Obecnie po wspomnianej nowelizacji doprecyzowano przepisy w tym zakresie, stanowiąc w art. 29 ust. 4 Prawa budowlanego, że pozwolenia na budowę wymagają roboty budowlane wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. To zaś oznacza, że uzyskania pozwolenia na budowę wymaga nie tylko remont budynków indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków, ale też znajdujących się na obszarze wpisanym do tego rejestru.
Trzeba też pamiętać, że przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę na prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków inwestor musi uzyskać również pozwolenie na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|