Gazeta Podatkowa nr 76 (2159) z dnia 19.09.2024
Budowa ogrodzenia bez pozwolenia
Zamierzam ogrodzić działkę. Ogrodzenie będzie wykonane z paneli o wysokości około 170 cm, łącznie z podmurówką. Czy to prawda, że wykonanie ogrodzenia na prywatnej posesji nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę?
W większości przypadków nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę ogrodzenia czy też zgłaszania do starostwa zamiaru budowy. Zakres formalności zależy od wysokości ogrodzenia. Nie bez znaczenia jest również teren, na którym ogrodzenie będzie usytuowane.
Zgodnie z przepisami nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia zamiaru budowy m.in. budowa ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 2,20 m. Reguluje to art. 29 ust. 2 pkt 20 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2024 r. poz. 725 ze zm.). Natomiast nie potrzebuje pozwolenia na budowę, jednak wymaga zgłoszenia budowa ogrodzenia, które wspomnianą wysokość przekracza. Ustalając wspomnianą wysokość, należy pamiętać, że chodzi w tym przypadku o wysokość konstrukcji naziemnej tego urządzenia (ogrodzenia), liczoną w najwyższym punkcie ogrodzenia, w tych samych miejscach po jego obu stronach, a nie wysokość ogrodzenia po stronie działki inwestora, który zmienił ukształtowanie własnego terenu. Warto pamiętać, że roboty budowlane, o których mowa w art. 29 ust. 1-4 ustawy (a zatem m.in. budowa ogrodzenia) przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków, wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, a na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymagają dokonania zgłoszenia.
Na marginesie warto zauważyć, że nawet gdy budowa ogrodzenia może odbyć się bez formalności (pozwolenia na budowę oraz zawiadomienia o budowie), to inwestycja nie może być realizowana w całkowicie dowolny sposób. Inwestor powinien przede wszystkim zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania bądź z decyzją o warunkach zabudowy określającym wymagania, którym powinno odpowiadać ogrodzenie (np. w zakresie maksymalnej wysokości od strony frontowej). Ponadto ogrodzenie musi również odpowiadać wymogom określonym w innych przepisach prawno-budowlanych. Przykładowo inwestor musi pamiętać, że ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz że nie jest dopuszczalne umieszczanie na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, m.in. ostro zakończonych elementów. Ponadto bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki.
W większości przypadków budowa ogrodzenia nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|