Gazeta Podatkowa nr 70 (1111) z dnia 1.09.2014
Nie każdy sąsiad może zaskarżyć pozwolenie na budowę
Przez przypadek dowiedziałem się, że sąsiad dostał pozwolenie na budowę domu. W ogóle o tym fakcie nie zostałem poinformowany przez starostę. Czy było to zgodne z prawem? Co, gdybym chciał zaskarżyć tego rodzaju decyzję?
Decyzja o pozwoleniu na budowę, o której wspomina Czytelnik, wydawana jest przez starostę. Zasadniczo budowa obiektu może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy inwestor posiada decyzję w sprawie pozwolenia na budowę i gdy jest ona ostateczna. Decyzja staje się ostateczna, jeżeli nie będzie od niej służyć środek odwoławczy. Ma to miejsce wtedy, gdy upłynie termin na wniesienie odwołania (i nikt odwołania nie złoży), a także w sytuacji, gdy odwołanie zostanie wniesione i organ wyższej instancji rozstrzygnął ostatecznie sprawę. Trzeba wyraźnie podkreślić, że prawo do odwołania nie przysługuje jednak każdemu sąsiadowi inwestora. Może to zrobić tylko ten podmiot, który posiada status strony w postępowaniu budowlanym.
Definicja strony w postępowaniu budowlanym jest odmienna od tej, którą można spotkać na gruncie ogólnych przepisów prawa administracyjnego (którego Prawo budowlane jest częścią). W Prawie budowlanym stanowi się, iż stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Wynika to z art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.). Nie ma zatem mowy o właścicielu działki sąsiedniej. Obszarem oddziaływania obiektu jest teren wyznaczony na podstawie przepisów odrębnych, znajdujący się w otoczeniu obiektu budowlanego, o ile przepisy te wprowadzają związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. Może to dotyczyć przykładowo sytuacji, gdy w pozwoleniu budowlanym zezwolono na budowę obiektu w odległościach od granicy sąsiedniej działki mniejszych niż minimalne.
Nie każdy sąsiad inwestora jest stroną w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|