Gazeta Podatkowa nr 90 (1131) z dnia 10.11.2014
Strona w procesie zmiany użytkowania obiektu
Posiadam lokal, który wynająłem innemu przedsiębiorcy. Najemca urządził tam dwa gabinety stomatologiczne. Otrzymałem od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego pismo nakazujące przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania lokalu. Okazało się, że zmiana sposobu użytkowania przedmiotowego lokalu, jak i wykonane roboty budowlane, zrealizowane zostały samowolnie. Kto powinien być adresatem tej decyzji: ja czy najemca?
Adresatem decyzji wydawanych na podstawie art. 71a ust. 1 i 4 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.), nakazujących przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania, jest jedynie właściciel, ewentualnie zarządca obiektu budowlanego. Nie może być nim najemca lokalu, gdyż to nie na nim ciąży obowiązek utrzymywania i użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, o którym mowa w art. 61 Prawa budowlanego.
W omawianej sytuacji brak jest więc jakichkolwiek przesłanek, aby odpowiedzialność ponosił najemca. Tym samym, niezależnie od tego, kto dokona samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu, wszelką odpowiedzialność za takie działania ponosi właściciel (ewentualnie zarządca).
Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego zobowiązany jest w szczególności utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem.
Podobny przypadek do opisywanego przez Czytelnika był przedmiotem postępowania sądowego. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 marca 2014 r., sygn. akt II OSK 2413/12, orzekł, że adresatem decyzji dotyczącej przywrócenia stanu pierwotnego obiektu może być właściciel lub zarządca budynku, albowiem te podmioty są zobowiązane do użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. NSA wskazał, że: "(…) stroną postępowania, a jednocześnie adresatem rozstrzygnięć podejmowanych na podstawie art. 71a ust. 1 i 4 p.b. nie jest każdy, kto samowolnie dokona zmiany sposobu użytkowania obiektu, a jedynie właściciel, ewentualnie zarządca obiektu. Stąd też najemca lokalu nie posiada interesu prawnego do udziału w postępowaniu w sprawie przywrócenia poprzedniego sposobu użytkowania budynku, czy też jego części, albowiem brak jest normy prawa materialnego z której można by ten interes wyprowadzić".
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|