Gazeta Podatkowa nr 20 (1165) z dnia 9.03.2015
Mniej formalności w procesie budowlanym
Na budowę parterowych budynków handlowych i usługowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 nadal będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Za to domy jednorodzinne będzie można budować bez pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie w starostwie. Sejm przyjął większość poprawek Senatu do zmian w Prawie budowlanym. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Co się zmieni?
Poprawki Senatu
Sejm przyjął poprawkę Senatu przewidującą, że nadal będzie potrzebne pozwolenie na budowę parterowych budynków handlowych lub usługowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Pierwotnie Sejm chciał zwolnić takie inwestycje z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę - miało wystarczyć zgłoszenie w starostwie.
Nie zniknie też przepis nakazujący zgłaszanie zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę albo objętych procedurą zgłoszenia z projektem budowlanym. Sejm uważał, że jest to zbędna formalność. Jednak zdaniem Senatu informacja o terminie rozpoczęcia robót jest istotna zarówno dla organu nadzoru budowlanego, jak i projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem. Pozwoli to na szybką reakcję i doprowadzenie do stanu zgodności z przepisami budowlanymi oraz projektem budowlanym, zanim rozpocznie się budowa. Dzięki temu niwelowanie ewentualnych usterek nie będzie się wiązało z kosztami rosnącymi wraz z kolejnymi etapami prac.
Zgłoszenie zamiast pozwolenia
Rozszerzony został katalog niewielkich obiektów, które można będzie budować na podstawie zgłoszenia, a nie jak dotychczas na podstawie pozwolenia na budowę. Chodzi tu o wolnostojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 (jeden na każde 500 m2 powierzchni działki), a także wolnostojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Możliwe też będzie budowanie na podstawie zgłoszenia dość dużych wiat, bo o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1.000 m2 powierzchni działki.
Obecnie na podstawie zgłoszenia można budować wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, w tym garaże, altany oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m2. Po zmianie ich dopuszczalna wielkość zabudowy zostanie zwiększona do 35 m2. Łączna liczba tych obiektów na działce nie będzie mogła przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Domy jednorodzinne
Najbardziej odczuwalną zmianą będzie likwidacja wymogu uzyskania pozwolenia na budowę większości domów jednorodzinnych. Chodzi tu o wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Zamiast pozwolenia na budowę trzeba będzie dokonać zgłoszenia budowy. Właściwy organ (starosta) w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia będzie mógł w drodze decyzji wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych będzie można przystąpić, jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu w tym terminie. Do zgłoszenia budowy domu będzie należało dołączyć takie same dokumenty, jakie byłyby potrzebne do pozwolenia na budowę. Ich liczba się zmniejszy, bo zrezygnowano z wymogu dołączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych. Nie trzeba też będzie dołączać oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną - chyba że chodzi o drogę krajową lub wojewódzką.
Od kiedy nowe przepisy?
Po podpisaniu przez Prezydenta, ustawa nowelizująca Prawo budowlane zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany wejdą w życie po upływie 3 miesięcy od publikacji. Z nowych przepisów można więc będzie korzystać prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca br. Później, bo od 1 stycznia 2016 r., wejdą w życie przepisy nakazujące starostom prowadzenie ogólnodostępnego rejestru wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę oraz rejestru zgłoszeń budowy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20.02.2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (ustawa przed podpisem Prezydenta - stan na dzień oddania GP do druku)
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|