Gazeta Podatkowa nr 42 (1187) z dnia 25.05.2015
Stan techniczny obiektu budowlanego
Mój sąsiad odziedziczy po ojcu nieruchomość zabudowaną domem i innymi budynkami. Od wielu lat obiekty niszczeją, sąsiad w ogóle o nie nie dba, nie tylko pogarszając tym samym walory estetyczne okolicy, ale również, jak przypuszczam, stwarzając zagrożenie dla sąsiednich nieruchomości. Sąsiad jednak uznaje, że nie ma prawnego obowiązku, by o nieruchomość dbać i utrzymywać ją w dobrym stanie, w tym również wizualnym. Czy ma rację?
NIE. Każdy obiekt budowlany, niezależnie od jego wielkości, należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym. Nie należy dopuszczać do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego czy też bezpieczeństwa użytkowania. Dom, budynek, funkcjonuje bowiem w określonej przestrzeni, sąsiaduje z innymi nieruchomościami, dlatego ma wpływ na ogólne bezpieczeństwo w okolicy czy na stan środowiska.
Właściciel musi zatem zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury. Chodzi tu m.in. o wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia bądź zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Osoba, która nie spełnia określonego w powołanym przepisie obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Stanowi o tym art. 91a Prawa budowlanego (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.).
Jeżeli zatem stan budynków sąsiada jest na tyle zły, można powiadomić o tym fakcie odpowiednie organy, w szczególności powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Ma on kompetencje przede wszystkim, by doprowadzić do usunięcia zagrożenia, którego źródłem jest zaniedbany budynek. Inspektor będzie mógł również sprawdzić, czy właściciel domu poddawał go niezbędnym okresowym kontrolom, np. z zakresu stanu technicznego instalacji gazowych czy też kominowych.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo budowlane:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|