Gazeta Podatkowa nr 29 (1279) z dnia 11.04.2016
Surowsza sankcja karna w razie recydywy
Mój mąż wszedł ponownie w konflikt z prawem. Przed laty dopuścił się kradzieży, za którą został skazany i wykonał nałożoną na niego karę. Teraz znowu popełnił podobne przestępstwo. Słyszałam, że w przypadku recydywisty kara będzie znacznie surowsza. Czy to prawda?
Ostateczny wymiar kary zależy od bardzo wielu czynników, np. okoliczności sprawy, rozmiaru szkody, ale również przeszłości sprawcy przestępstwa, niezależnie od tego, czy jego zachowanie sprzed lat można uznać z formalnego punktu widzenia za recydywę. Warto bowiem wyjaśnić, że recydywa prawna różni się od tego, co przyjęło nazywać się potocznie recydywą. W przypadku każdej recydywy sankcje karne są bardziej surowe, jednak gdy mamy do czynienia z recydywą specjalną albo recydywą specjalną wielokrotną, zaostrzenie przepisów jest zdecydowanie większe.
Recydywa specjalna dotyczy sprawcy skazanego za przestępstwo umyślne na karę pozbawienia wolności, który popełnia w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary umyślne przestępstwo podobne do tego, za które był już skazany. W takim przypadku sąd może (choć nie musi) wymierzyć karę przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Wynika to z art. 64 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).
Mąż Czytelniczki został skazany za przestępstwo umyślne (kradzież). Jeśli odbył choćby 6 miesięcy kary pozbawienia wolności i kolejnego czynu dopuścił się w ciągu 5 lat od poprzedniego, można mówić, że w jego przypadku ma miejsce ta właśnie recydywa. W myśl definicji, za przestępstwa podobne uważane są te, które należą do tego samego rodzaju, a także wszystkie przestępstwa dokonane z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia oraz wszystkie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przykładowo, przy kradzieży z włamaniem przepisy przewidują karę pozbawienia wolności od roku do lat 10. Gdyby to przestępstwo zostało popełnione w ramach recydywy, wówczas sąd może wymierzyć karę do 15 lat pozbawienia wolności.
Drugi rodzaj recydywy - recydywa specjalna wielokrotna, dotyczy sprawcy już wcześniej skazanego w ramach recydywy specjalnej, który w określonych okolicznościach ponownie popełnia przestępstwo. W tym przypadku sankcja karna jest jeszcze bardziej surowa. Sąd musi wtedy wymierzyć karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane przestępstwo w wysokości powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a może ją wymierzyć do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|