Gazeta Podatkowa nr 42 (874) z dnia 24.05.2012
Jakie sytuacje uzasadniają rozłożenie grzywny na raty?
W związku z przestępstwem sąd wymierzył mi karę grzywny. W czasie trwania procesu karnego posiadałem pracę. Dwa tygodnie po zakończeniu sprawy otrzymałem wypowiedzenie. Mam na utrzymaniu żonę i dziecko. Czy w takich okolicznościach mogę podzielić płatność grzywny na kilka rat?
Samodzielnie Czytelnik nie może podjąć takiej decyzji, niezależnie od okoliczności. Po zakończeniu sprawy karnej skazany otrzymuje pismo z sądu wzywające do uiszczenia nałożonej na niego kary grzywny. Ma na to 30 dni od otrzymania pisma. W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu grzywnę ściąga się w drodze egzekucji. Sąd wymierzając karę zawsze bierze pod uwagę okoliczności sprawy, warunki osobiste sprawcy, m.in. jego stan rodzinny, sytuacje finansową itp. Dlatego zasadniczo grzywna zawsze jest "dostosowana" do sytuacji skazanego.
Rozłożenie grzywny na raty można odwołać, gdy skazany uchybił terminowi płatności choćby jednej raty.
Nie można zapominać, że grzywna jest karą, a więc z istoty rzeczy musi stanowić poważną uciążliwość dla skazanego (co wymagać może od niego np. zmiany priorytetów związanych z wydatkami i planami). Niemniej jednak mogą zdarzyć się sytuacje nadzwyczajne, które w obiektywny sposób wpływają na możliwości płatnicze skazanego, zwłaszcza gdy niekorzystne skutki mogłaby ponieść jego rodzina (która sama nie jest przecież niczemu winna).
Zgodnie z przepisami, jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki, sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający jednego roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie. Wynika to z art. 49 Kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. z 1997 r. nr 90, poz. 557 ze zm.). Co więcej, w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do trzech lat.
Jeśli więc Czytelnik chce skorzystać z jednej z powyższych instytucji, powinien złożyć do sądu stosowny wniosek. We wniosku należy wskazać, jakiego rodzaju okoliczności zaistniały w danym przypadku - np. utrata pracy i brak możliwości jednorazowego dokonania zapłaty, rodzina na wyłącznym utrzymaniu. Wniosek należy złożyć do wydziału wykonawczego sądu, który wydał wyrok. Wniosek trzeba własnoręcznie podpisać. Nie można również zapomnieć o istocie żądania, tj. prośbie o rozłożenie należności na raty albo o odroczenie jej płatności, przedstawiając proponowane terminy.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|