Gazeta Podatkowa nr 48 (880) z dnia 14.06.2012
Przepadek wspólnych rzeczy za przestępstwo małżonka
Wobec mojego męża toczy się postępowanie karne. Podobno poza karą grozi mu również orzeczenie przepadku przedmiotów, którymi posłużył się do popełnienia przestępstwa (m.in. samochodu). Czy taki wyrok może mieć miejsce, skoro przedmioty te należą do naszego wspólnego majątku?
Przepadek przedmiotów to tzw. środek karny, którym można obciążyć skazanego obok kary "podstawowej". W przeciwieństwie do przepadku przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa, w odniesieniu do przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do jego popełnienia, nie ma zasadniczo obowiązku orzekania takiego przepadku (chyba że przepis tak stanowi). Niewątpliwie problem pojawia się w sytuacji, gdy przedmioty ulegające przepadkowi należą do majątku wspólnego skazanego i jego współmałżonka. Jednak przepis jest jednoznaczny. Z chwilą prawomocnego orzeczenia środka karnego przepadku wobec jednego z małżonków pozostających we wspólności majątkowej, przedmioty majątkowe, których dotyczy przepadek, tracą z mocy prawa charakter składników majątku wspólnego. Stanowi o tym art. 29 Kodeksu karnego wykonawczego (Dz. U. z 1997 r. nr 90, poz. 557 ze zm.). Od tego momentu do ww. przedmiotów stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Udział Skarbu Państwa stanowi część orzeczona przepadkiem.
Współmałżonek skazanego pozostaje współwłaścicielem przedmiotów, wobec których orzeczono przepadek.
Współmałżonek skazanego nie zostaje więc pozbawiony swoich praw. Niewątpliwie jednak jego sytuacja zmienia się na niekorzyść - do tej pory miał bowiem prawo korzystać z całej rzeczy, gdyż małżonkowie byli współwłaścicielami i rzecz służyła celom wspólnym rodziny. Po takim wyroku może się to zmienić, np. dlatego że Skarb Państwa będzie chciał znieść współwłasność i uzyskać przedmiot na wyłączną własność czy zażądać spłaty, na którą Czytelniczki nie musi być stać. Z tego też powodu przewiduje się, że małżonek skazanego może żądać ograniczenia lub wyłączenia w całości od przepadku określonych przedmiotów należących do majątku wspólnego, jeżeli skazany nie przyczynił się lub przyczynił się w stopniu nieznacznym do nabycia tych przedmiotów lub jeżeli przepadek tych przedmiotów z majątku wspólnego byłby w danych okolicznościach sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Jeśli więc w przypadku Czytelniczki zachodzą wspominane okoliczności, musi złożyć stosowny wniosek, który powinien być uzasadniony.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|