Gazeta Podatkowa nr 77 (909) z dnia 24.09.2012
Ile trwa zakaz prowadzenia pojazdów?
Wobec narzeczonego toczy się sprawa karna w związku z wypadkiem drogowym, który spowodował. Kontrola wykazała, że był wtedy w stanie nietrzeźwości. Na jak długo sąd może zabrać narzeczonemu prawo jazdy? Jest mu ono potrzebne do wykonywania pracy.
W omawianej sprawie sprawcy grozi nie tylko kara (główna), ale również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Skoro doszło do popełnienia przestępstwa w stanie nietrzeźwości, sąd ma obowiązek zastosować środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Zasadniczo jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, wspomniany zakaz orzeka się w latach, od roku do lat dziesięciu. Zakaz może być ograniczony tylko do określonego rodzaju pojazdów, kilku kategorii bądź może dotyczyć wszystkich pojazdów. Wynika to z art. 42 § 2 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).
W sytuacjach wyjątkowych zakaz prowadzenia pojazdów sąd orzeka dożywotnio.
Trzeba jednak pamiętać, że w pewnych sytuacjach sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów bezterminowo, dożywotnio. Może to nastąpić wtedy, gdy sprawca w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegając z miejsca zdarzenia, popełnił przestępstwo określone w art. 173 K.k. (np. katastrofa w ruchu lądowym) lub art. 174 K.k. (np. sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym), którego następstwem jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na jej zdrowiu. Podobnie w sytuacji, gdy ma miejsce przestępstwo określone w art. 177 § 2 K.k. (wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu). Jedynie w bardzo wyjątkowej sytuacji dożywotnim zakazem sąd nie ukarze sprawcy, jeżeli będzie zachodzić wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Takimi szczególnymi okolicznościami może być np. to, że sprawca potrzebuje prawa jazdy do wykonywania zawodu, gdy okoliczności zdarzenia przemawiają za tym, że mimo zaistniałej sytuacji można przypuszczać, iż nie popełni on podobnego przestępstwa w przyszłości. Co więcej, sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w tychże warunkach. Nie ma już wówczas mowy o żadnym odstępstwie.
Z powyższych wyjaśnień wynika, że narzeczony Czytelniczki na pewno otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów. Kwestia wykonywanej pracy i potrzeby posiadania prawa jazdy nie są przyczyną pozwalającą na odstąpienie sądu od nałożenia tego środka karnego. Niemniej może to mieć znaczenie (podobnie jak postawa narzeczonego sprzed i po popełnieniu przestępstwa) na wymiar kary oraz okres, na który zakaz prowadzenia pojazdów zostanie nałożony.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|