Gazeta Podatkowa nr 79 (911) z dnia 1.10.2012
Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Zarzucono mi popełnienie drobnego przestępstwa. Prokuratura poinformowała mnie, że z uwagi na moją dotychczasową postawę (brak karalności) będzie wnioskować o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Na czym ono polega? Czy to oznacza, że zostanę uniewinniony?
NIE, wręcz przeciwnie - będzie to oznaczać, że Czytelnik został uznany za winnego. Warunkowe umorzenie postępowania karnego to specjalny środek poddania sprawcy przestępstwa próbie. Najogólniej mówiąc, sąd stosuje nieco uproszczony tryb rozstrzygania sprawy i nakłada na skazanego mniejszą karę. Nie ma to nic wspólnego ze "zwykłym" umorzeniem sprawy (które kończy postępowanie karne i nie doprowadza do skazania, czyli uznania za winnego).
Możliwość zastosowania warunkowego umorzenia postępowania jest zarezerwowana tylko dla wyjątkowych przypadków. Może mieć miejsce, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, a okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości. Ponadto postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia muszą uzasadniać, że będzie on w przyszłości przestrzegał porządku prawnego (w szczególności nie popełni przestępstwa). Wynika to z art. 66 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Nie można warunkowo umorzyć sprawy o przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata. Jedynie wtedy, gdy pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą i osoby te uzgodniły sposób naprawienia szkody, warunkowe umorzenie może być zastosowane także dla przestępstw zagrożonych karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności, ale nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności (czyli przestępstwa o relatywnie niewielkiej szkodliwości).
Wobec sprawcy przestępstwa stosuje się nieco łagodniejsze sankcje karne. Nie wymierza mu się "normalnej" kary. Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. Zobowiązuje się sprawcę do naprawienia szkody w całości lub w części. Często orzeka się też świadczenie pieniężne. Sprawca zostaje poddany próbie na okres od roku do dwóch lat. W tym czasie podlega szczególnemu nadzorowi ze strony wymiaru sprawiedliwości. Przykładowo, jeśli w tym czasie popełni przestępstwo, może (a czasem musi) zostać skazany nie tylko za to nowe przestępstwo, ale sąd podejmie na nowo tę wcześniejszą sprawę (warunkowo umorzoną) i sprawca również za nią zostanie normalnie skazany. Natomiast po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby - jeżeli sprawca zachowywał się poprawnie - skazanie ulega zatarciu.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|