Gazeta Podatkowa nr 20 (957) z dnia 11.03.2013
Pełna odpowiedzialność karna małoletniego
Moja córka dopuściła się kolejny już raz przestępstwa. Tym razem sprawa jest poważna, chodzi o formułowanie gróźb wobec konkretnej osoby. Ze wstępnych informacji dowiedziałam się, że córka może ponieść odpowiedzialność karną jak dorosły. Czy jest to możliwe?
Przede wszystkim należy wyraźnie podkreślić, że granica wieku, po przekroczeniu której osoba ponosi pełną odpowiedzialność karną, to nie pełnoletność, a 17. rok życia. Decydujący jest moment popełnienia przestępstwa. Stanowi o tym art. 10 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).
Co do zasady, zarówno za przestępstwa, jak i za innego rodzaju przejawy demoralizacji (picie alkoholu, wagarowanie itd.) małoletni podlega odpowiedzialności przed sądem dla nieletnich, według innych zasad postępowania (nie toczy się żadna sprawa karna, nie używa się pojęć "kara", tylko środek wychowawczy, poprawczy). Są jednak i takie przypadki, gdy pełna odpowiedzialność ciążyć będzie na osobie znacznie młodszej. W odniesieniu do ściśle wskazanych przestępstw - najbardziej poważnych - do odpowiedzialności można pociągnąć osobę, która w chwili popełniania czynu zabronionego miała ukończony 15. rok życia. Przykładowo, odpowiedzialność tak młodej osoby wchodzi w grę przy popełnieniu przestępstwa zabójstwa, spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu czy sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Jednakże odpowiedzialność takiej osoby nie jest automatyczna, bezwarunkowa - wchodzi bowiem w grę tylko wtedy, gdy przemawiają za tym okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne.
Pomimo tego, że same zasady ponoszenia odpowiedzialności karnej przez małoletniego są takie same jak osoby dorosłej, to w wielu przypadkach ostateczny wymiar kary jest znacznie niższy. Przepisy pozwalają bądź czasem nawet zobowiązują sąd do wymierzania kary łagodniejszej niż dla sprawcy starszego wiekiem. Kara za przestępstwo nigdy nie może przekroczyć 2/3 górnej granicy ustawowego zagrożenia za przestępstwo. Sąd w stosunku do tak młodego sprawcy może (choć nie musi) zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Natomiast w stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu lat 17, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|