Gazeta Podatkowa nr 32 (969) z dnia 22.04.2013
Zwolnienie z zakładu karnego przed zakończeniem kary
Mąż został skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Czy istnieje możliwość, aby został zwolniony z zakładu karnego wcześniej? Jeśli tak, to co się stanie z pozostałą częścią kary?
Istnieje możliwość skorzystania z instytucji warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania kary pozbawienia wolności. Taka decyzja może zostać podjęta tylko wtedy, gdy istnieje pozytywna prognoza kryminologiczna w stosunku do sprawcy przestępstwa. Oznacza to, że jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego.
Konieczne jest również to, aby skazany odbył już pewną część kary, zasadniczo jest to m.in. połowa orzeczonej kary. Trzeba jednak pamiętać, że w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd wymierzając karę pozbawienia wolności może wyznaczyć surowsze ograniczenia do skorzystania przez skazanego z warunkowego zwolnienia. Zawsze więc należy zwrócić uwagę na treść wyroku skazującego. Również w odniesieniu do recydywistów czy kar szczególnie wysokich ten wymóg jest jeszcze surowszy.
Istota warunkowego przedterminowego zwolnienia polega na tym, że skazany wychodzi z zakładu karnego, jednak poddaje się go tzw. próbie. W tym czasie podlega szczególnemu nadzorowi ze strony wymiaru sprawiedliwości. Czas pozostały skazanemu do odbycia kary stanowi właśnie wspomniany okres próby. Nie może być on jednak krótszy niż 2 lata ani dłuższy niż 5 lat. W okresie próby sprawca musi szczególnie uważać na to, aby nie naruszać porządku prawnego, nie popełniać przestępstw ani nawet wykroczeń. Może zostać oddany pod dozór m.in. kuratora sądowego czy osoby godnej zaufania. Mogą także zostać nałożone na niego różnego rodzaju obowiązki, np. przeproszenia pokrzywdzonego, powstrzymania się od nadużywania alkoholu, łożenia na utrzymanie rodziny. Co ważne, jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą tego zwolnienia. Wynika to z art. 82 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Tym samym również wpis do Krajowego Rejestru Karnego ulega wykreśleniu.
Decyzję w sprawie warunkowego przedterminowego zwolnienia rozpatruje sąd penitencjarny, którym jest sąd okręgowy, właściwy ze względu na miejsce, gdzie skazany przebywa. Jeśli jednak w czasie okresu próby dojdzie do złamania porządku prawnego, skazany może (a czasem musi) trafić z powrotem do zakładu karnego, celem kontynuowania odbywania pierwotnej kary.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|