Gazeta Podatkowa nr 37 (974) z dnia 9.05.2013
Obowiązek udzielania pierwszej pomocy
Byłem ostatnio świadkiem wypadku, w którym ranny został pieszy. Przyznam, że nie wiedziałem co robić. Inna osoba udzieliła rannemu pierwszej pomocy. Chciałem jednak dowiedzieć się, czy z prawnego punktu widzenia miałem obowiązek udzielenia pierwszej pomocy? Jeśli tak, to jaki jest jej zakres?
Jeśli poszkodowany znajduje się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, pierwszej pomocy musi udzielić każdy. Jednakże wspomniany obowiązek jest nieaktualny, gdy takiej pomocy nie można udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Muszą być więc zapewnione odpowiednie warunki. Przykładowo, nie jest wymagane prawnie wchodzenie do płonącego budynku, by pomóc jego mieszkańcom, gdyż taka pomoc może narazić udzielającego na uszczerbek na zdrowiu czy nawet grozi śmiercią.
Obowiązek udzielenia pomocy ma więc charakter powszechny i dotyczy każdego obywatela. Co ważne, nie sprowadza się on jedynie do wezwania karetki pogotowia ratunkowego - wymaga konkretnego działania. Osoba, która mimo ciążącego na niej obowiązku, nie udziela pierwszej pomocy, naraża się na odpowiedzialność karną, za którą grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Stanowi o tym art. 162 § 1 Kodeksu karnego. Przepisy nie uzależniają również obowiązku udzielenia pomocy od tego, czy posiada się do tego odpowiednie kwalifikacje, np. w postaci ukończenia kursu pierwszej pomocy. Oczywiście każdy powinien podjąć działania rozsądne, a więc postępować tak, by pomóc, a nie zaszkodzić poszkodowanemu.
Istnieją dwie okoliczności, gdy nie trzeba podejmować takiego działania. Po pierwsze, jest nią konieczność poddania ofiary zabiegowi lekarskiemu. Jeśli pomoc może obejmować tylko takie działanie, nie można zarzucać osobie postronnej, że jej nie udzieliła. Po drugie, pomocy nie trzeba udzielać, gdy ofiara ma zapewnioną niezwłoczną pomoc ze strony instytucji lub osoby powołanej do udzielania pomocy medycznej. W sytuacji gdy karetka jest już niemal na miejscu, można przyjąć, że wówczas podejmowanie działań z zakresu pomocy nie jest konieczne.
Każda osoba ma prawny obowiązek udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, któremu grozi utrata życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu.
Niemniej jednak zawsze należy pamiętać o tym, że w większości przypadków to właśnie pierwsza pomoc, trzeźwe i rozsądne zachowanie świadków zdarzenia stanowią o powodzeniu akcji ratunkowej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|