Gazeta Podatkowa nr 51 (988) z dnia 27.06.2013
Przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego
Narzeczony już ponad pół roku odbywa karę pozbawienia wolności. Nigdy wcześniej nie popadł w konflikt z prawem. W zakładzie zachowuje się poprawnie. Jakie warunki musi spełnić, aby zostać wcześniej zwolnionym z odbywania reszty kary?
Zarówno postawa skazanego przed popełnieniem przestępstwa, jak i później w czasie wykonywania kary mają bardzo ważne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o przedterminowym zwolnieniu z zakładu karnego. Zasadniczo skazany odbywa karę pozbawienia wolności w takim wymiarze, jaki wynika z prawomocnego wyroku skazującego. Niemniej jednak w drodze wyjątku istnieje możliwość skrócenia wymiaru kary, poprzez zastosowanie warunkowego przedterminowego zwolnienia z zakładu karnego. Sąd może podjąć taką decyzję tylko wówczas, gdy postawa skazanego, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Musi więc zachodzić tzw. pozytywna prognoza kryminologiczna. Stanowi o tym art. 77 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Jednakże ważne jest również to, jaką część kary narzeczony Czytelniczki już odbył. Przepis wymaga, aby skazany odbył co najmniej połowę kary. W przypadku recydywistów czy kar szczególnie wysokich ten wymóg jest jeszcze surowszy.
Zwolnienie z odbywania kary następuje "warunkowo". Warunek polega na tym, że w okresie próby skazany nie może naruszać porządku prawnego, podlega szczególnemu nadzorowi ze strony wymiaru sprawiedliwości. Okresem próby jest czas pozostały do odbycia kary, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata, ani dłuższy niż 5 lat. Może zostać oddany pod dozór m.in. kuratora sądowego czy osoby godnej zaufania. Co więcej, mogą zostać nałożone na niego różnego rodzaju obowiązki, np. przeproszenia pokrzywdzonego, powstrzymania się od nadużywania alkoholu, łożenia na utrzymanie rodziny. Sprawca cały czas odbywa więc karę, jednak przebiega ona inaczej - nie można uznać, że z chwilą wyjścia na wolność sprawca zakończył odbywanie kary pozbawienia wolności.
Sprawę przedterminowego zwolnienia rozpatruje sąd penitencjarny. Jest nim sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsce, w którym skazany przebywa. Tam narzeczony Czytelniczki powinien złożyć stosowny wniosek. Kluczowym jego elementem będzie wykazanie, że są spełnione przesłanki formalne (odbycie co najmniej połowy kary) oraz że postawa skazanego przemawia za zastosowaniem tej instytucji.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|