Gazeta Podatkowa nr 68 (1005) z dnia 26.08.2013
Komu przysługuje prawo odmowy zeznań?
Wobec mojego syna toczy się sprawa karna. Zostałam wezwana do stawienia się w prokuraturze. Nie wiem, czy składać zeznania, czy po prostu skorzystać z możliwości odmowy zeznań i do prokuratury się nie udawać. Co powinnam w tej sprawie zrobić? Czy życiowa partnerka syna może również odmówić zeznań?
Podstawowym obowiązkiem osoby wezwanej w charakterze świadka do składania zeznań jest stawienie się w miejscu i terminie wskazanym przez organ. Uprawnienie do odmowy składania zeznań zarezerwowane jest wyłącznie dla osób najbliższych. Sama więc faktycznie bliska więź z oskarżonym (podejrzanym) nie będzie okolicznością wystarczającą do odmowy zeznań. Nie każda osoba bliska dla oskarżonego będzie osobą najbliższą w rozumieniu przepisów karnych.
Zgodnie z definicją, osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia (adopcji) oraz jej małżonek, a także osoba, która pozostaje ze sprawcą we wspólnym pożyciu. Stanowi o tym art. 115 § 11 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Z powyższego wynika więc, że Czytelniczka jest niewątpliwie osobą najbliższą. Natomiast partnerka syna spełni ten warunek tylko wtedy, gdy pozostaje z podejrzanym we wspólnym pożyciu, a więc gdy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Wówczas każda z tych osób może samodzielnie zdecydować o skorzystaniu ze wspomnianego uprawnienia. Na marginesie warto dodać, że sam fakt pozostawania w narzeczeństwie, z punktu widzenia prawa karnego nie pozwala na zaliczenie do kręgu osób najbliższych.
Podkreślić trzeba również to, że prawo do skorzystania z odmowy zeznań nie zwalnia wezwanej osoby od stawienia się przed organem. Bezpośrednio przed nim należy bowiem złożyć stosowne oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia, a nie np. w drodze pisemnej czy co gorsza w ogóle nie reagując na wezwanie. Na świadka, który bez należytego usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu oddalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, można nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 tys. zł.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|