Gazeta Podatkowa nr 86 (1023) z dnia 28.10.2013
Karę grzywny musi zapłacić skazany
Mąż został skazany za popełnienie drobnego przestępstwa i sąd nałożył na niego karę grzywny. Nasza sytuacja majątkowa nie jest najlepsza i z pomocą przyszli nam znajomi męża, którzy uiścili za niego grzywnę. Podobno jest to niedopuszczalne i to co zrobili stanowi naruszenie prawa. Czy to prawda?
TAK. Tego rodzaju działanie może zostać uznane za wykroczenie. Wykroczenie popełnia bowiem ten, kto nie będąc osobą najbliższą dla skazanego lub ukaranego uiszcza za niego grzywnę lub ofiarowuje mu albo osobie dla niego najbliższej pieniądze na ten cel. Stanowi o tym art. 57 § 1 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482 ze zm.). Istotą grzywny wymierzanej za wykroczenie lub przestępstwo jest poniesienie przez skazanego (ukaranego) kary. Normalną rzeczą jest zatem, że w każdym przypadku kara jest dla niego uciążliwością, którą jednak powinien on ponieść, aby odczuć sankcję za czyn, którego się dopuścił. Wyręczanie skazanego z "odbycia" kary realnie powoduje, że nie zostanie on w ogóle ukarany. Osoba, która uiszcza za skazanego (ukaranego) grzywnę, podlega karze aresztu albo karze grzywny. Kluczowe dla pociągnięcia znajomych do odpowiedzialności jest to, czy są oni osobami najbliższymi dla skazanego.
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, osobą najbliższą jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Sama relacja znajomości czy przyjaźni, nawet bardzo zażyłej, nie pozwala na uznanie (na gruncie Kodeksu wykroczeń), że mamy do czynienia z osobą najbliższą.
Należy podkreślić, że pieniądze wpłacone na poczet grzywny lub ofiarowane na ten cel podlegają przepadkowi. Nie uznaje się więc, że grzywna została opłacona. Przedmioty, co do których orzeczono przepadek, zostają bowiem przekazane instytucji pomocy społecznej lub instytucji kulturalno-oświatowej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|