Gazeta Podatkowa nr 5 (1046) z dnia 16.01.2014
Łatwo popełnić nieumyślne paserstwo
Dostałem powiadomienie z Policji o konieczności stawienia się celem złożenia wyjaśnień. Ze wstępnych informacji wiem, że chodzi o zakupy na aukcjach internetowych. Przed świętami robiłem prezenty. Nie ukrywam, że kierowałem się głównie ceną. Okazuje się, że jeden z produktów pochodził z kradzieży. Czy mogę być obciążony odpowiedzialnością za nieuczciwe działanie sprzedawcy?
NIE. Z pewnością w tej sprawie nie chodzi o odpowiedzialność za kradzież produktu, której dopuścił się sprzedawca. Podobnie przyczyną ukarania nie może być również sama tylko decyzja o zakupach podyktowana chęcią obniżenia kosztów. Każdy kupujący może bowiem szukać towaru możliwie taniego. Niemniej jednak nie może tego robić za wszelką cenę. Paserstwo można popełnić umyślnie lub - co najczęściej ma miejsce - nieumyślnie (wskutek lekkomyślności, niedbalstwa).
Kupujący, niezależnie czy w sklepach tradycyjnych, czy w internecie, ma przede wszystkim obowiązek analizowania wszelkich okoliczności towarzyszących transakcji.
Paserstwo nieumyślne sprowadza się do tego, że dochodzi do nabycia określonej rzeczy, o której, na podstawie różnych okoliczności, kupujący powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego. Wynika to z art. 292 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Gdyby więc kupione przedmioty były pochodzenia nielegalnego (np. zostały wcześniej skradzione, przemycone, podrobione), wówczas należy rozważyć, czy z samych okoliczności transakcji Czytelnik mógł i powinien domyślić się, że produkty są nielegalne.
Niewątpliwie o legalności towaru przesądza w dużej mierze cena. Jeśli mieści się ona w rynkowych "widełkach", wówczas nie wzbudza to wątpliwości. Jednak jako podejrzane kupujący powinien potraktować te oferty, w których cena za towar o tej samej jakości, sprzedawany w tych samych okolicznościach jest zdecydowanie niższa (np. o 50%) bez jakiejś rozsądnej przyczyny. Oczywiście nikt nie zabrania kupić tak taniego produktu, a jedynie nakazuje upewnić się, czy dany produkt jest legalny.
Za paserstwo nieumyślne grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
Ważne są też inne okoliczności sprzedaży (np. to, że sprzedawca nie posiada pudełka czy innych akcesoriów, które z reguły są w komplecie z produktem). Warto również przed kupnem poprosić sprzedawcę o wyjaśnienie, skąd wynika tak znacznie niższa cena. Gdy sprzedawca potrafi wiarygodnie to wytłumaczyć, wówczas kupujący nie powinien obawiać się takiej transakcji.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|