Gazeta Podatkowa nr 20 (1061) z dnia 10.03.2014
Rodzaje poręczeń w sprawie karnej
Mój brat został zatrzymany i toczy się wobec niego postępowanie karne. Istnieje ryzyko, że może zostać tymczasowo aresztowany, chyba że uda się znaleźć wiarygodny sposób poręczenia za brata. Wówczas prokurator może odstąpi od aresztu. Jakiego rodzaju poręczenie wchodzi w grę? Czy zawsze musi ono polegać na zdeponowaniu określonej kwoty pieniędzy?
Istnieją różne sposoby poręczenia. Poręczenie to jeden z tzw. środków zapobiegawczych. Można je stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa i tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Wynika to z art. 249 § 1 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 ze zm.).
Poręczenie może mieć postać majątkową. Przepis stanowi, że poręczenie majątkowe w postaci m.in. pieniędzy czy papierów wartościowych może złożyć oskarżony albo inna osoba. Wysokość, rodzaj i warunki poręczenia majątkowego określa się w postanowieniu, mając na względzie sytuację materialną oskarżonego i składającego poręczenie majątkowe, wysokość wyrządzonej szkody oraz charakter popełnionego czynu. Trzeba pamiętać, że stanowiące przedmiot poręczenia wartości majątkowe lub zobowiązania ulegają przepadkowi albo ściągnięciu w razie ucieczki lub ukrycia się oskarżonego.
Istnieje również możliwość poręczenia społecznego. Chodzi tu m.in. o pracodawcę, u którego oskarżony jest zatrudniony, o kierownictwo szkoły lub uczelni, których oskarżony jest uczniem lub studentem, czy o organizację społeczną, której oskarżony jest członkiem. Od tych podmiotów można, na ich wniosek, przyjąć poręczenie, że oskarżony stawi się na każde wezwanie i nie będzie w sposób bezprawny utrudniał postępowania. W takim wniosku należy wskazać osobę, która ma wykonywać obowiązki poręczającego (np. dyrektor placówki). Istnieje również możliwość przyjęcia poręczenia, że oskarżony stawi się na każde wezwanie i nie będzie w sposób bezprawny utrudniał postępowania, od osoby godnej zaufania.
Przy odbieraniu poręczenia zawiadamia się udzielającego poręczenie lub wykonującego obowiązki poręczającego o treści zarzutu stawianego oskarżonemu oraz o obowiązkach wynikających z poręczenia i skutkach ich niedotrzymania. Poręczający jest obowiązany niezwłocznie powiadomić sąd lub prokuratora o wiadomych mu poczynaniach oskarżonego, zmierzających do uchylenia się od obowiązku stawienia się na wezwanie lub do utrudniania w inny bezprawny sposób postępowania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|