Gazeta Podatkowa nr 34 (1075) z dnia 28.04.2014
Wniosek o zmianę środka zapobiegawczego
Wobec mojego męża zastosowano wysokie poręczenie majątkowe jako środek zapobiegawczy w toczącym się przeciw niemu postępowaniu karnym. Nasza sytuacja majątkowa jest niezwykle trudna (w międzyczasie straciłam pracę) i obiektywnie nie mamy możliwości, aby złożyć wymaganą kwotę. Czy istnieje szansa na to, aby zmienić decyzję w tym zakresie i zastosować inny środek, np. jakąś formę dozoru?
Wnioskować o taką zmianę można, jednak to czy taki wniosek zostanie uwzględniony zależy od okoliczności sprawy oraz przedstawionego uzasadnienia.
Środki zapobiegawcze można stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa. Co ważne, skorzystanie z nich wchodzi w grę tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. W postępowaniu przygotowawczym można stosować środki zapobiegawcze tylko względem osoby, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów.
Z istoty rzeczy każdy tego rodzaju środek wiąże się z poważną niedogodnością dla podejrzanego. Ma bowiem mobilizować go, aby w żaden sposób nie utrudniał toczącego się postępowania. Katalog środków zapobiegawczych zawiera Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 ze zm.). W jego skład wchodzi m.in. tymczasowe aresztowanie, ale również inne, np. poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne czy dozór policji.
Przepisy przyznają oskarżonemu (podejrzanemu) prawo do składania w każdym czasie wniosków o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. Wniosek rozstrzyga, najpóźniej w ciągu 3 dni, prokurator, a po wniesieniu aktu oskarżenia do sądu - sąd, przed którym sprawa się toczy.
Podejrzany (oskarżony) może wnioskować w każdym czasie o zmianę środka zapobiegawczego.
Co ważne, na postanowienie w przedmiocie wniosku oskarżonemu zażalenie przysługuje tylko wtedy, gdy wniosek został złożony po upływie co najmniej 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia w przedmiocie tymczasowego aresztowania dotyczącego tego samego oskarżonego (podejrzanego).
W treści wniosku należy możliwie dokładnie wskazać, dlaczego organ powinien zgodzić się na zmianę bądź uchylenie zastosowanego środka zapobiegawczego, a więc powołać się na ważne względy (np. rodzinne, zdrowotne), które przemawiają za przedstawionym we wniosku żądaniem. Rozsądnym byłoby również zaproponowanie innego środka zapobiegawczego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|