Gazeta Podatkowa nr 38 (1079) z dnia 12.05.2014
Ochrona danych świadka w sprawie karnej
Mam złożyć zeznania w sprawie karnej. Byłam świadkiem pobicia na osiedlu. Wiem, że nie mogę odmówić składania zeznań. Boję się jednak, iż oskarżony po zakończeniu sprawy będzie chciał zemścić się na mnie za to, że brałam udział w tej sprawie. Czy mogę się jakoś zabezpieczyć, ochronić swoje dane?
TAK, w pewnych wyjątkowych - uzasadnionych - przypadkach można zastosować specjalne środki ochrony. Jest to tym bardziej ważne, że każda osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się do sądu i złożyć zeznania pod rygorem odpowiedzialności karnej za mówienie nieprawdy.
W sytuacji gdy zachodzi uzasadniona obawa użycia przemocy lub groźby bezprawnej wobec świadka lub osoby najbliższej w związku z jego czynnościami, może on zastrzec dane dotyczące miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu. Pisma procesowe doręcza się wówczas do instytucji, w której świadek jest zatrudniony, lub na inny wskazany przez niego adres. Wynika to z art. 191 § 3 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 ze zm.).
Ponadto istnieje możliwość objęcia ochroną świadka, który np. musi wskazać sprawę przestępstwa. W sytuacji gdy istnieje taka potrzeba, czynności okazania można przeprowadzić również w taki sposób, aby nie było możliwości rozpoznania osoby przesłuchiwanej przez osobę rozpoznawaną. Jest to tzw. okazanie z ukrycia. Czytelniczka swoją prośbę w tym zakresie powinna zgłosić podmiotowi, który prowadzi przesłuchanie (np. prokuratorowi).
Natomiast gdy zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie. Postępowanie w tym zakresie toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą jako informacja niejawna o klauzuli tajności "tajne" lub "ściśle tajne". W postanowieniu pomija się okoliczności, które mogłyby pozwolić na ustalenie tożsamości świadka. Pozostają one wówczas wyłącznie do wiadomości sądu i prokuratora, a gdy zachodzi konieczność - również funkcjonariusza policji prowadzącego postępowanie. Protokół przesłuchania świadka wolno udostępniać oskarżonemu lub obrońcy tylko w sposób uniemożliwiający ujawnienie wspomnianych "wrażliwych" informacji.
Czytelniczka powinna zatem zgłaszać organom przeprowadzającym czynności stosowne żądania. Najlepiej robić to ustnie oraz przedstawić dokument ze stosownym uzasadnieniem żądania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|