Gazeta Podatkowa nr 52 (1093) z dnia 30.06.2014
Badania lekarskie a udowodnienie przemocy w rodzinie
Mój mąż od kilku lat dopuszcza się względem mnie i naszych dzieci przemocy, głównie psychicznej. W ostatnim czasie dochodzi coraz częściej do rękoczynów. Postanowiłam zrobić coś z tą sprawą. Trudno będzie mi jednak udowodnić, że dochodzi do takich zdarzeń. Czy w odniesieniu do obrażeń fizycznych wymagane jest przeprowadzenie formalnej obdukcji?
Tego rodzaju badań nie trzeba przeprowadzać, nie jest to bowiem warunek dochodzenia sprawiedliwości przez ofiarę przemocy. Nie oznacza to jednak, że jeśli są takie możliwości nie warto poddać się badaniu lekarskiemu - taka dokumentacja z pewnością ułatwi przeprowadzenie sprawy, będzie znaczącym dowodem w toczącym się postępowaniu sądowym. Zgodnie z przepisami, sprawca, który znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą czy też nad małoletnim, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Jeżeli taki czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Stanowi o tym art. 207 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.).
Ze zgłaszaniem przemocy zwłaszcza wobec najbliższych nie należy zbyt długo czekać. Wykazanie, że jest się ofiarą przemocy może nastąpić przy pomocy różnych środków dowodowych, nie tylko wspomnianych wcześniej badań lekarskich. Bardzo pomocne mogą tu być notatki z interwencji policji, w których zawarte są informacje o osobie zgłaszającej konieczność interwencji oraz relacje z jej przebiegu. W przypadku interwencji, które mogą mieć miejsce w przyszłości, Czytelniczka powinna żądać wypełnienia przez policjanta tzw. "Niebieskiej Karty" (specjalnej notatki policji z miejsca zdarzenia). Za dowód mogą również służyć zeznania świadków (np. najbliższej rodziny, sąsiadów, przyjaciół). Nawet, jeśli nie ma możliwości wykonania profesjonalnego badania lekarskiego, ofiara przemocy powinna udać się do swojego lekarza w przychodni i poprosić od niego "zwykłe" zaświadczenie o stanie jej obrażeń. Nie bez znaczenia będą również badania wykonane przez lekarza psychologa. Informacji można szukać też na stronie internetowej Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" (www.niebieskalinia.pl) bądź pod numerem telefonu (22) 668-70-00. Można również skorzystać z Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - 801-12-00-02.
Warto, by Czytelniczka rozważyła również wystąpienie w sprawie karnej w roli oskarżyciela posiłkowego (obok prokuratora) - musi złożyć stosowne oświadczenie. Pozwoli jej to mieć większy wpływ na toczące się postępowanie.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|