Gazeta Podatkowa nr 88 (1129) z dnia 3.11.2014
Sankcje za podanie nieprawdziwych informacji przy dodatku mieszkaniowym
Od dwóch miesięcy otrzymuję dodatek mieszkaniowy. Doszły mnie informacje, że urząd planuje wstrzymanie wypłaty, gdyż zarzuca mi podanie nieprawdziwych informacji we wniosku o przyznanie dodatku. Jakie sankcje będą się z tym wiązać, gdyby te zarzuty zostały mi udowodnione?
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że rodzaj sankcji zależeć będzie od okoliczności sprawy. Można je podzielić na sankcje wynikające bezpośrednio z przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz z innych aktów prawnych, w szczególności Kodeksu karnego. Do wznowienia postępowania może dojść m.in. wtedy, gdy dowody, na podstawie których ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe. Podobnie w sytuacji, gdy wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi.
Jeżeli w wyniku wznowienia postępowania stwierdzono, iż dodatek mieszkaniowy przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku, osoba otrzymująca ten dodatek jest obowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości. Należności te wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Obowiązek zwrotu nienależnie pobranego dodatku powstaje zatem z mocy prawa, bez konieczności wydawania w tym zakresie jakiejkolwiek decyzji (wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Łd 339/09). Stanowi o tym art. 7 ust. 9 ustawy o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 966 ze zm.). Wypłatę dodatku mieszkaniowego w skorygowanej wysokości wstrzymuje się do czasu wyegzekwowania należności. Czasem nieprawdziwe informacje nie muszą pozbawić dodatku jako takiego, ale mogą wpłynąć na jego wysokość. Po odpowiednim skorygowaniu danych może okazać się, że zainteresowany będzie otrzymywać dodatek dalej, tylko w kwocie niższej.
Natomiast drugi zakres sankcji może wyniknąć z przepisów karnych. Zdarza się, że nieprawidłowe dane we wniosku wynikają np. ze sfałszowania dokumentów (m.in. potwierdzających wysokość zarobków) czy świadomego posłużenia się takimi dokumentami przez wnioskodawcę. Wówczas sprawa może potrwać nieco dłużej i z pewnością konsekwencje mogą być dla wnioskodawcy znacznie bardziej surowe niż tylko wstrzymanie wypłaty bądź pozbawienie prawa do dodatku (włącznie z odpowiedzialnością karną). Oczywiście ta ostatnia sprawa wiązałaby się z odrębną sprawą karną i przeprowadzeniem stosownego postępowania.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|