Gazeta Podatkowa nr 101 (1142) z dnia 18.12.2014
Co się składa na karę ograniczenia wolności?
W związku z popełnieniem wykroczenia grozi mi kara ograniczenia wolności. Z jakimi niedogodnościami będę musiał się liczyć? Jestem zatrudniony na umowę o pracę, a słyszałem o możliwości zobowiązania do wykonywania pracy społecznej. Czy oznacza to konieczność zwolnienia u aktualnego pracodawcy?
NIE. Zasadniczo nie będzie to konieczne. Kara ograniczenia wolności w związku z popełnieniem wykroczenia trwa jeden miesiąc. Składa się na nią kilka dolegliwości. W czasie jej odbywania ukarany nie może bez zgody sądu zmieniać swojego miejsca stałego pobytu. Co więcej, ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary. Ponadto jest zasadniczo zobowiązany do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Stanowi o tym art. 20 § 2 Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482 ze zm.).
Obowiązek wykonywania nieodpłatnej pracy na rzecz odpowiedniego zakładu pracy bądź placówki służby zdrowia, opieki społecznej lub organizacji (instytucji), która zajmuje się niesieniem pomocy charytatywnej, dotyczy przypadków, gdy ukarany nie jest zatrudniony. Minimalny czas takiej pracy to 20 godzin, maksymalny 40 godzin. Miejsce, czas, sposób, rodzaj pracy, która ma być wykonywana, określane są przez sąd.
Przed wybraniem rodzaju zakładu sąd wysłuchuje ukaranego, aby określił on swoje preferencje i ewentualnie sam wskazał miejsce, w którym chciałby pracować.
W sytuacji, w której jest Czytelnik, a więc osoba posiadająca zatrudnienie, można orzec inny obowiązek - zasądza się od ukaranego od 10% do 25% jego wynagrodzenia za pracę. Środki te trafiają do Skarbu Państwa albo na określony cel społeczny. Podkreślenia jednak wymaga, że wybierając ten sposób kary, ukarany nie może w okresie jej trwania rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy. Jeśli Czytelnikowi zależy na tym drugim rozwiązaniu, warto, aby przedstawił w sądzie swoje stanowisko i umotywował powyższą prośbę.
Nadmienić należy, że w ramach kary ograniczenia wolności sąd może (choć nie musi) nałożyć na ukaranego jeszcze inne dodatkowe obowiązki. Chodzi tu o obowiązek naprawienia w całości albo w części szkody wyrządzonej wykroczeniem oraz o obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego (art. 22 K.w.).
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|