Gazeta Podatkowa nr 3 (1148) z dnia 8.01.2015
Czy sprzedaż pojazdu z cofniętym licznikiem to oszustwo?
Kupiłem używane auto z ogłoszenia. Właściciel zapewnił mnie, że jest ono bezwypadkowe i ma oryginalny przebieg. Zaraz po zakupie pojawił się problem z silnikiem, a dodatkowo na serwisie poinformowano mnie, że samochód ma cofnięty licznik. Czy mogę zgłosić sprawę na policję jako oszustwo?
Przestępstwa oszustwa dopuszcza się ten, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Wynika to z art. 286 § 1 Kodeksu karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 88, poz. 553 ze zm.). Przepis ten przewiduje trzy formy popełnienia oszustwa: wprowadzenia w błąd, czyli udzielenia informacji niezgodnych z prawdą, wyzyskania błędu, czyli skorzystania z faktu, iż ktoś posiada mylne informacje o jakimś stanie rzeczy oraz wyzyskania niezdolności do należytego pojmowania swojego działania, np. dziecka, czy osoby upośledzonej umysłowo.
Do stwierdzenia zaistnienia oszustwa w rozumieniu kodeksu karnego konieczne jest przypisanie sprzedawcy zamiaru popełnienia ww. przestępstwa. Z pewnością Czytelnik w wyniku zawarcia umowy poniósł szkodę majątkową, ponieważ zapłacił za auto więcej, niż było ono warte. Jednakże samo powstanie uszczerbku majątkowego nie jest wystarczającą przesłanką do wykazania, iż stał się on ofiarą oszustwa. Do przyjęcia zaistnienia takiego przestępstwa konieczne jest dodatkowo ustalenie, iż sprawca w sposób świadomy wprowadził Czytelnika w błąd, co do stanu licznika odzwierciedlającego przebieg i w ten sposób doprowadził go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Jeśli Czytelnik zdecyduje się złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na jego szkodę, wówczas policja pod nadzorem prokuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie, które pozwoli ocenić, czy sprzedawca miał bezpośredni zamiar wprowadzenia Czytelnika w błąd, co do stanu pojazdu w celu doprowadzenia go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Niezależnie od tego przysługuje mu droga postępowania sądowego w celu dochodzenia roszczeń o charakterze cywilnoprawnym. Przede wszystkim auto z cofniętym licznikiem uznać należy za rzecz posiadającą istotną wadę fizyczną, która skutkuje roszczeniem o obniżenie ceny zapłaconej za pojazd, a nawet prawem do odstąpienia przez kupującego od umowy sprzedaży. W tym ostatnim wypadku sprzedawca będzie miał obowiązek zwrócenia ceny uzyskanej za pojazd.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|