Gazeta Podatkowa nr 35 (1180) z dnia 30.04.2015
Wniesienie aktu oskarżenia przez pokrzywdzonego
Prokurator odmówił wszczęcia postępowania, mimo złożonego przeze mnie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Jestem osobą pokrzywdzoną, a także świadkiem zdarzenia. Czy przysługuje mi możliwość odwołania, pomimo że sprawa powinna być ścigana z urzędu, a więc z oskarżenia prokuratora?
Tak, w ostateczności po wyczerpaniu odpowiednich środków pokrzywdzony może wnieść akt oskarżenia w związku z przestępstwem ściganym z urzędu, "wbrew" woli prokuratora.
Prokurator ma obowiązek przeanalizować każde zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, co wcale nie oznacza, że każde zgłoszenie kończy się podjęciem postanowienia przygotowawczego, czy tym bardziej skierowaniem do sądu aktu oskarżenia. Może bowiem dojść do odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego czy umorzenia takiego postępowania, gdyż organy ścigania dojdą do przekonania, że np. w danej sprawie nie doszło do złamania prawa. Osoba dokonująca zawiadomienia może od takiej decyzji się odwołać. Pokrzywdzonemu przysługuje zażalenie na taką decyzję do prokuratora nadrzędnego, który w razie jego nieuwzględnienia kieruje zażalenie do sądu. Jeżeli zażalenie to zostanie przez sąd rozpatrzone pozytywnie, sprawa trafia z powrotem do prokuratora, który jest zobowiązany do tego, by dalej prowadzić w tej sprawie postępowanie. Jeżeli prokurator ponownie wyda postanowienie, w którym odmówi wszczęcia postępowania lub toczące się postępowanie karne umorzy, pokrzywdzonemu służy po raz drugi prawo wniesienia zażalenia do prokuratora nadrzędnego. Dopiero wówczas, gdy prokurator nadrzędny nie przychyli się do tego zażalenia i utrzyma zaskarżone postanowienie w mocy, pokrzywdzony nabywa prawo do wniesienia do sądu tzw. posiłkowego aktu oskarżenia. Wynika to z art. 330 § 2 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r. nr 89, poz. 555 ze zm.). Pokrzywdzony wnosi wówczas własny akt oskarżenia zamiast prokuratora i popiera swoje oskarżenie przed sądem. Od momentu wniesienia do sądu posiłkowego aktu oskarżenia pokrzywdzony staje się, obok oskarżonego, stroną toczącego się postępowania karnego. Postępowanie wszczęte w tym trybie toczy się przed sądem bez udziału prokuratora. W razie wniesienia przez pokrzywdzonego aktu oskarżenia prezes sądu przesyła jego odpis prokuratorowi, wzywając go do nadesłania w terminie 14 dni akt postępowania przygotowawczego (art. 330 § 3 K.p.k.).
Warto jednak pamiętać, że akt oskarżenia wniesiony przez pokrzywdzonego w powyższym trybie powinien być sporządzony i podpisany przez adwokata lub radcę prawnego.
www.PrawnikRodzinny.pl - Prawo karne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|