Gazeta Podatkowa nr 81 (1331) z dnia 10.10.2016
Jak nie stracić bonifikaty na mieszkanie wrazie konieczności sprzedaży?
Rok temu wykupiłam z bonifikatą mieszkanie od gminy. Jestem wpisana formalnie do księgi wieczystej jako właściciel. Obecnie myślę o sprzedaży tego mieszkania. Jedni twierdzą, że nie będzie to możliwe, bo dostałam bonifikatę na wykup. Inni uważają, że jako właściciel mam prawo podjąć dowolną decyzję, której z nikim nie muszę konsultować. Kto ma rację w tej sytuacji?
W zasadzie oba stwierdzenia są prawdziwe. Właściciel może rozporządzić przysługującą mu własnością, czyli przykładowo rzeczą (w tym przypadku nieruchomością), np. sprzedać bądź darować. W tym więc sensie Czytelniczka ma prawo podjąć dowolną decyzję. Istota problemu polega jednak nie na tym, czy można lokal sprzedać, ale jakie będą związane z tym konsekwencje finansowe z uwagi na bonifikatę, której udzielono przy kupnie wspomnianego mieszkania.
W normalnej sytuacji za mieszkanie płaci się cenę rynkową. Przy sprzedaży przez gminę nieruchomości w drodze bezprzetargowej cenę ustala się w wysokości nie niższej niż jej wartość, jednak można zastosować bonifikatę. Takie obniżenie ceny wchodzi w grę m.in. wtedy, gdy nieruchomość jest sprzedawana na cele mieszkaniowe. Bonifikaty stanowią więc bardzo duży przywilej, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Jeśli odpadnie przyczyna, dla której zakup był dokonywany, kupujący powinien zwrócić bonifikatę. Wykupując od gminy lokal po tak obniżonej cenie należy pamiętać, że przepisy przewidują, iż w sytuacji, gdy nabywca mieszkania dokona jego zbycia albo wykorzysta je na inne cele niż uzasadniające przyznanie bonifikaty przed upływem 5 lat od zawarcia umowy kupna, wówczas jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Wynika to z art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm.).
Od reguły tej jest kilka wyjątków. Wspomnianego przepisu nie stosuje się w przypadku zbycia na rzecz osoby bliskiej (jednak również i tę osobę obowiązują ograniczenia w zbyciu na cele nieuzasadniające przyznanie bonifikaty, w terminie 5 lat od pierwotnego nabycia). Zwrotu nie trzeba dokonywać również w razie zamiany lokalu mieszkalnego na inny lokal mieszkalny albo nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe. Podobnie w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeśli środki uzyskane z jego sprzedaży przeznaczone zostaną w ciągu 12 miesięcy na nabycie innego lokalu mieszkalnego albo nieruchomości przeznaczonej lub wykorzystanej na cele mieszkaniowe.
Gdyby doszło do zwrotu bonifikaty, to następuje on na żądanie uprawnionego organu. Żądanie takie zostanie skierowane do Czytelniczki wtedy, gdy organ poweźmie wiadomość o sprzedaży mieszkania. Zawiadomienie o tym fakcie może otrzymać z sądu, który dokona wpisu w księdze wieczystej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|