Gazeta Podatkowa nr 103 (1353) z dnia 27.12.2016
Obciążona nieruchomość a prawo do jej sprzedaży
Moja nieruchomość obciążona jest hipoteką zabezpieczającą dług, który mam u znajomego. Mam możliwość sprzedaży działki. Czy jest to możliwe? Strona kupująca zna stan sprawy i zna wysokość hipoteki. Z kolei znajomy-wierzyciel sprzeciwia się temu i twierdzi, że nieruchomości z hipoteką nie można zbyć. Czy to prawda?
Stanowisko znajomego-wierzyciela nie jest zgodne z prawdą.
Hipotekę ustanawia się w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego (np. umowy pożyczki). Na jej mocy wierzyciel może dochodzić zapłaty z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Do powstania hipoteki niezbędny jest wpis w księdze wieczystej.
Obciążenie hipoteczne nie tylko nie pozbawia właściciela prawa do zbycia, ale nie daje też prawa do tego, aby właściciel zobowiązywał się wobec wierzyciela, że takiego zbycia nie dokona w przyszłości. Niedopuszczalne jest bowiem zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki. Stanowi o tym art. 72 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2016 r. poz. 790 ze zm.).
Czytelnik musi jednak pamiętać, że nawet po sprzedaży pozostanie dłużnikiem względem znajomego-wierzyciela. W razie sprzedania nieruchomości ewentualna egzekucja i dochodzenie należności z nieruchomości będzie mogło zostać skierowane do aktualnego jej właściciela - czyli obecnie strony kupującej. Czytelnik natomiast jako dłużnik osobisty zobowiązany będzie całym swoim majątkiem do uregulowania należności zgodnie z treścią porozumienia zawartego ze znajomym.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|