Gazeta Podatkowa nr 19 (1373) z dnia 6.03.2017
Wpis w księdze wieczystej o nabyciu nieruchomości przez małżonków
W księdze wieczystej nieruchomości, którą posiada nasza rodzina, jako właściciel wpisany został mój mąż. Umowa była podpisywana przez niego i w akcie notarialnym widnieje zapis, że lokal został nabyty w całości ze środków pochodzących z jego majątku osobistego. Nie jest to jednak prawdą, gdyż środki te pochodziły z naszych wspólnych oszczędności - przede wszystkim z wynagrodzeń za pracę. Czy taki zapis w księdze wieczystej jest zgodny z prawem?
Wszystko zależy od okoliczności sprawy, jednak może się zdarzyć, że taki zapis nie będzie odpowiadał rzeczywistemu stanowi prawnemu. O tym, do jakiego majątku małżonków pozostających we wspólności majątkowej należy nabywana rzecz, decydują przepisy prawa. W myśl przepisów regułą jest, że wspólność ustawowa obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Wynika to z art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.). W drodze wyjątku, niektóre przedmioty zasilają jednak nie majątek wspólny, a majątek osobisty tego małżonka, który zawiera umowę (bądź otrzymuje określone prawa). Dotyczy to m.in. przedmiotów majątkowych nabytych przez jednego małżonka w zamian za składniki jego majątku osobistego.
W sprawie Czytelniczki problem dotyczy tego, że stan prawny rzeczywisty nie jest zgodny z tym, który wynika z dokumentów. Dla oceny skutków nabycia nieruchomości nie ma znaczenia, że w akcie notarialnym był zapis o tym, iż środki na zakup pochodzą w całości z majątku męża Czytelniczki, jeśli ten zapis nie odpowiadał rzeczywistości (czyli był nieprawdziwy). Powoduje to tylko (aż), że konieczne będzie dokonanie korekt formalnych zapisów, które znalazły się w księdze wieczystej. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe (rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych). Dlatego w interesie Czytelniczki będzie domaganie się "sprostowania" treści tych dokumentów.
Wspomnianej "korekty" nie można zrobić jednak poza drogą sądową. Konieczne jest złożenie stosownego powództwa. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Stanowi o tym art. 10 ust. 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2016 r. poz. 790 ze zm.).
Po uzyskaniu odpowiedniego orzeczenia Czytelniczka będzie mogła doprowadzić do zmiany treści księgi wieczystej.
www.PrawnikRodzinny.pl - Nieruchomości i księgi wieczyste:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|